На българите им дойде до гуша от Европейския съюз 29.01 | 14:25
Проучване показа какво мислят в България и в Полша за еврочленството
![На българите им дойде до гуша от Европейския съюз](http://inews.bg/pictures/1639612_1004.jpg)
Полша се присъедини към Европейския съюз през 2004 година, а България – 3 години по-късно, но има признаци сред народите и на двете страни, че им е дошло до гуша от раздутата Брюкселска машина.
Бившият заместник-председател на консервативната партия във Великобритания Лорд Ашкрофт е създал своя собствена социологическа агенция, след оставката на торите, която публикува свое проучване за общественото мнение в най-новите страни членки на ЕС.
Проучването, проведено с фокус групи от София и Варшава, показва становищата относно обещанията за членството в ЕС и реалността, която настъпва след присъединяването.
Социолозите на Ашкрофт са провели интервюта с по десет мъже и жени в двата града, като повечето от тях са били привърженици на членството на страните в Евроблока.
Участниците в проучването са били запитвани относно качеството на живота в страните си, дали са песимисти или оптимисти за бъдещето, мнението им относно икономиката и миграцията и други актуални въпроси, които касаят членството на страние им.
Отговорите им показват, че и поляците, и българите са бесни от безразсъдните харчове на ЕС, прекомерното регулиране и доминирането на Брюксел във вземането на решения.
В Полша респондентите признават, че "членството в ЕС има своите недостатъци", но отчитат, че то е изиграло роля за създаването на една по-просперираща, по-отворена и по-уверена Полша през последното десетилетие.
Но в София, участниците са били повече от мрачни в сравнение с предишните си надежди за членство в ЕС, които сега са изоставили и са ги заклеймили като "илюзии".
Проучването показва, че и българи и поляци смятат, че еврофинансирането е пропиляно. Българите дори отбелязват, че страната им е станала по-зависима, заради вноса и постоянното поскъпване на стоките, съзнават пълния провал в областта на земеделието.
Гражданите и на България и на Полша смятат, че останалите в ЕС не ги смятат за истински европейци. "Българите смятат за смешни твърденията, че имат някакво влияние в рамките на ЕС", е една от констатациите. Във Варшава са малко по-уверени за статуса на страната си, но признават, че усещат влиянието на Германия, Франция и Великобритания при вземането на повечето решения в ЕС. Един от полските респонденти заявява: "Както казваше баба ми, германците загубиха войната, но все още раздават картите".
През октомври миналата година изборите в Полша бяха спечелени от евроскептиците от партия "Право и справедливост", които си спечелиха критики от ЕП заради конституционните промени, които прокарват. Много поляци са недоволни от намесите на Брюксел: "Те се намесват във вътрешната ни политика. Ако ние самите искаме да променим нещо, това не е тяхна работа. Те си врат носовете навсякъде!".
Българите също се дразнят на влудяващите регламенти на ЕС, един от които е нелепицата за регламентиране на продажбата само на "прави краставици". Мнозина от запитаните са установили, че техните политически лидери всъщност правят каквото каже Брюксел, като са налагали съвсем ненужни закони: "Управляващите елити просто сляпо следват указанията на Брюксел. Каквото каже ЕС, ние го правим. Затова ние направихме някои наистина глупави неща".
Гражданите на България и Полша се гневят на това как другите страни не спазват правилата: "Французите ядат охлюви, категоризират ги като риба, за да могат да получат евросубсидии" . Накрая социолозите припомнят, че 78% от поляците са били съгласни страната им да се присъедини към ЕС на национален референдум. Българите обаче, никой не ги е питал.
Водещи
-
Жана Бергендорф отива на съд!
Предстои делото срещу певицата да започне в Софийски районен съд.
14.02 | 10:59
-
Борисов: ПП-ДБ четири години саботираха еврозоната
"Очаквам ПП да ни подкрепят за бюджета, ако искат да влезем в еврозоната", допълни той.
14.02 | 10:45
-
Андрей Велчев: Доволни сме от бойкота, гласът на потребителя се чува
Държавата да не действа силово срещу търговците
14.02 | 10:15
Най-четени
-
Леко затопляне, на места - слънце
Максималните температури ще са между 4° и 9°, в Дунавската равнина и Тракия райони – до 10-13°
14.02 | 08:00
-
Румен Радев: Честит празник на българските лозари и винари!
Държавният глава пожела на всички работещи в сектора празникът да им донесе благословия от...
14.02 | 09:31
-
Андрей Велчев: Доволни сме от бойкота, гласът на потребителя се чува
Държавата да не действа силово срещу търговците
14.02 | 10:15