На първо четене: Глоба, ако не гласуваме на избори 10.03 | 15:28

Парламентът съкрати изборната кампания на 21 дни и отхвърли агитирането на чужд език

От iNews.bg

След повече от 5-часови дебати депутатите по предложенията за изменение на Изборния кодекс депутатите приеха 11 законопроекта на отделните партии и отхвърлиха 3. Сред одобрените е и проектът на Патриотичния фронт за нови изборни правила, който предвижда гласуването на избори в България да стане задължително, а за неупражняване правото на вот при липса на обективни причини да има глоби – отнемане на 3 месечни помощи за безработни или 50 лв. - за работещите граждани.

Агитационните материали по време на избори да не надвишават 2 лв, за да се премахне купуването на гласове с материални бонуси, предвижда друго предложение на ПФ, одобрено от Народното събрание.

На първо четене депутатите подкрепиха и предложението на ГЕРБ да се създаде 32-ри Многомандатен избирателен район (МИР) "Чужбина” и да се съкрати времето на предизборната кампания от 30 на 21 дни, а да не дотягат политиците на избирателите. Народните представители приеха промените в Изборния кодекс предложено от ПГ на ГЕРБ с 122 гласа "за”, 39 "против” и 16 "въздържал се”, предаде Фокус.

Други одобрени предложения на ГЕРБ дават възможност на печатните и онлайн медии да отразяват безплатно кампаниите на партиите. Изборният ден ще бъде преместен с 1 час и вече ще започва от 7.00 часа сутринта, а ще продължава до 20.00 часа, вместо от 6.00 до 19.00 часа, както бе досега.

Приети бяха и предложенията на "БСП лява България" с 86 гласа "за", 29 "против” и 50 "въздържали се”. Те предвиждат по-нисак образователния ценз на членовете на СИК и ОИК. Подкрепа получи проектът на Явор Хайтов от БДЦ, според които членовете на ЦИК ще се допълват и от представители на парламента.

Със 117 гласа "за”, 28 "против” и 27 "въздържал се” парламентът гласува на първо четене законопроекта на бившия лидер на ДПС Лютви Местан – сега независим депутат, в който е заложена промяна на преференциите.

Парламентът прие и промените в Изборния кодекс на Реформаторския блок за машинно броене на бюлетините. Това стана със 161 гласа "за” и 11 "против”, както и роекта на АБВ с аналогично предложение – със 149 гласа "за”, 2 . "против” и 20 - "въздържал се”. Предложението предвижда за президентските избори през 2016 г. в 5000 избирателни секции в страната да бъде въведено машинно гласуване, а от 2018 г. - в цялата страна.

Народното събрание гласува предложение на Петър Славов от Гражданския съюз в РБ за отпадане на номерацията на преференциите в бюлетините, за да се избегне съвпадението на номера на преференцията с този на партията и да бъдат избирани кандидати от края на партийните листи.

Одобрени бяха и две предложения на Димитър Делчев от ДБГ в РБ, с което се цели активна регистрация на хората, както и забраната на духовни лица да агитират в предизборна кампания.

 

Отхвърлени бяха предложенията за агитиране на чужд език по време на изборна кампания, на ДПС, Георги Кадиев и Лютви Местан. Одобрение не получи и предложението на "Атака" право на глас да имат само лицата с миниму основно образование.  

Водещи

Най-четени