Над 10 000 отбелязаха Деня на Независимостта под Царевец (СНИМКИ) 23.09 | 14:12
Довечера в града ще бъде представено новото 3D шоу „Царевград Търнов“

Над 10 000 великотърновци и гости на града се събраха на площад "Цар Асен I" във Велико Търново, за да наблюдават кулминацията на тържествата по случай 109-годишнината от обявяването на българската Независимост. Въпреки лошото време пространството пред крепостта Царевец бе изпълнено с хора от цяла България, както и чуждестранни туристи от Румъния, Дания, Франция, Испания, Германия, Великобритания и др.
Празничната програма започна с изпълнения на строеви хватки от представителните роти на Националния военен университет "Васил Левски". Последва тържествена проверка, а строят бе приет от председателя на Народното събрание Димитър Главчев.
Кметът Даниел Панов изнесе слово, в което подчерта, че обявяването на Независимостта е пример за единство между политическа класа и народ, а държавническият акт е сред най-великите в новата и най-нова българска история. "България възвръща статута си на равноправна и равностойна държава, която активно и суверенно участва в балканските, европейски и световни политически дела. С обявяването на Независимостта историческата столица Търново отново се доказва като център на българската държавност", каза Даниел Панов. Слово произнесе и председателят на Народното събрание Димитър Главчев.
Вечерта завърши с тържествена заря – проверка и с прожекция на аудиовизуалния спектакъл "Царевград Търнов – звук и светлина", чийто финал бе съчетан с празнични илюминации. Сред гостите във вечерните часове на 22 септември бяха също заместник-председателите на Народното събрание Цвета Караянчева и Веселин Марешки, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, заместник-социалният министър Росица Димитрова, заместник-регионалният министър Валентин Йовев, евродепутатът Ева Паунова – Майдел, председателят на най-голямата парламентарна група Цветан Цветанов, представители на държавни, образователни институции, дипломати и др.
Тази вечер във Велико Търново ще бъде излъчена прожекция на популярното 3D мапинг шоу "Царевград Търнов". То е първият от двата създадени спектакъла, арена на чиито излъчвания е фасадата на Художествената галерия "Борис Денев" и пространството около Паметника на Асеневци. Началото на шоуто е в 21:00 ч.
Водещи
-
В момента над 20 строителни екипа извършват текущи ремонти в различни райони на територията на София
Продължава работата и по текущия ремонт на бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ от бул.“Драган...
24.07 | 17:59
-
ВКС прекрати делото срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров
Експертиза установи, че Киров не може да участва в процеса поради здравословни причини
24.07 | 17:18
-
С 31 гласа "за" и 13 "против" Столичният общински съвет прие доклада за довършването на бул. "Тодор Каблешков"
По-рано днес главният архитект на София Богдана Панайотова даде брифинг пред журналисти, на...
24.07 | 16:30
-
Историческо слънчево затъмнение ще потопи в мрак три континента на 2 август 2027 г.
Гибралтар също ще бъде предпочитана локация, макар и за по-кратко време.
24.07 | 16:45
Най-четени
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Последната цифра от годината ви на раждане има своето скрито значение 2
Според китайския календар последната цифра от годината ви на раждане е свързана с един от...
24.07 | 15:00
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45