Над 4,4 млрд. лв. повече сме взели от ЕС, отколкото сме дали 11.11 | 15:29
От влизането ни в ЕС сме получили около 7,7 млрд. лв.
Нетният баланс между получените от България средства от Европейския съюз и изплатените от страната ни вноски в общия бюджет на съюза за периода януари 2007 - септември 2011 година, е положителен и е в размер на близо 4,5 млрд. лева.
Това каза министърът на финансите Симеон Дянков в отговор на питане на народния представител Венцислав Лаков в рамките на парламентарния контрол.
По думите на Дянков във времето от 2007 до 2009 г. нетно вноските ни са били по-големи от това, което сме получавали от ЕС, а за 2010 и 2011 година това, което сме получили от ЕС, е повече от вноските ни.
Общият размер на касовите постъпления от ЕС е около 7,7 млрд. лв. за целия период. От тях 2,4 млрд. лв. са получени от структурните и от кохезионния фонд; около 1,1 млрд. лв. - от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за рибарство; около 2,3 млрд. лв. са възстановените суми от ЕС за директни плащания към земеделски производители; около 1,3 млрд. лв. - от предприсъединителни инструменти; и около 600 млн. лв. - по инструмента "Шенген".
Размерът на платената вноска от страна на България в общия бюджет на ЕС за периода 2007-2011 г. възлиза на 3,3 млрд. лева.
Министърът обаче отбеляза, че има притеснения за постъпленията, които страната ни очаква за следващия програмен период, заради задълбочаващата се рецесия в Европа. По думите на Дянков притесненията му са на базата на предварителните разговори в "Екофин", където някои от големите държави-донори като Италия започват да поставят под съмнение възможността си да дадат същите пари в бюджета за следващия програмен период. Министърът обаче е уверен, че средствата за 2012 и 2013 година няма да се променят.
Водещи
-
Двама гърци намерени мъртви в Хисаря
Предполагаемата причина за трагедията е изтичане на газ от газова бутилка
13.01 | 14:30
-
Слави Трифонов: Македонците ще гледат ЕС през крив макарон
Пропуснах да кажа, че през това време аз ще продължавам с огромен кеф да пея български народни...
13.01 | 14:10
-
Катастрофални климатични промени, извънземна инвазия... Какво предрече Стивън Хокинг?
Вижте някои от най-известните му прогнози
13.01 | 14:20
-
Чудеса от хубави промени за тази зодия до дни
13.01 | 14:00
Най-четени
-
Първан Симеонов: Румен Радев стои в окопа и се готви да скочи на нож
Ефектът на новия играч
13.01 | 10:30
-
Кога ще има ясни правила за таксата „сградна инсталация“
Едно от ключовите указания на Съда на ЕС е свързано с начина, по който се разпределят...
13.01 | 11:15
-
Грипна епидемия във Варна от утре
Лекарите напомнят, че симптомите на грипа са ясно разпознаваеми
13.01 | 11:30
-
Тестват първото лекарство, разработено от изкуствен интелект
Фармацевтичната индустрия инвестира сериозно в изкуствен интелект (ИИ), но все още на пазара...
13.01 | 11:00