Над 73% от служителите у нас споделят, че са били дискриминирани 14.09 | 12:45
Това показват резултатите от анонимно проучване, проведено от nPloy сред над 900 служители и 150 HR специалисти в България

Над 73% от служителите у нас споделят, че са били дискриминирани в процеса по подбор или на работното място. За такива случаи признават и 47% от HR специалисти, като сред най-честите причини са възраст, пол и полова идентичност. Това показват резултатите от анонимно проучване, проведено от nPloy сред над 900 служители и 150 HR специалисти в България, предаде bTV Бизнес Новините.
Инициативи за многообразие
Над половината (53%) от анкетираните служители и 31% от HR специалистите признават за абсолютна липса на инициативи за многообразие, равенство и приобщаване в компаниите им. Притеснителен е и фактът, че 70% от компаниите не отделят никакъв бюджет за подобни програми. Добрата новина е, че все пак 50% от специалистите по човешки ресурси и 76% от служителите подкрепят нуждата от повече инвестиции в инициативи, насърчаващи многообразието и равенството.
Безпристрастен ли е подборът?
Докато повечето специалисти по човешки ресурси твърдят, че в техните компании подборът на кадри е безпристрастен, показателен е фактът, че цели 47% от анкетираните HR професионалисти признават, че са имали случай на дискриминация на служители. Възраст (24%), пол (14%) и сексуалната ориентация (13%) са най-често цитираните причини.
Дискриминация според служителите
Над 73% от участвалите в проучването служители разкриват, че са се чувствали дискриминирани при кандидатстване за работа или на работното място. Важно е да отбележим, че възрастта е най-широкоразпространената причина за дискриминация (46%), което се потвърждава и от последните данни на Евробарометър за Европейския съюз. В проучването на nPloy полът и половата идентичност са следващия по популярност фактор с 33%, следван от семейния статус с 19%.
Дискриминирани ли са жените и майките на работа?
Почти половината (49%) от HR специалистите споделят, че компаниите им нямат установени практики за борба с дискриминацията на жените по време на бременност или майчинство. Освен това, около 31% от анкетираните служители са били свидетели на ситуация, в която тяхна колежка е била дискриминирана въз основа на тези фактори. Тревожно е, че 85% от тези инциденти остават недокладвани. За финал, 44% от жените, преминали през бременност, съобщават, че са се били обект на този тип дискриминация.
Разлика в заплащането между половете
Над 50% от служителите и над 40% от HR специалистите признават, че са се сблъсквали със ситуации, при които колеги от различен пол, но с еквивалентен опит и компетенции са получавали различни възнаграждения за една и съща позиция. Допълнително потвърждение идва и от това, че 53% от анкетираните жени споделят случаи, когато колеги мъже са получавали по високо заплащане за подобна позиция и квалификация.
Тормоз на работното място
Приблизително 59% от служителите и 30% от специалистите по човешки ресурси са били свидетели на неуместни или сексуални намеци, насочени към колега, като в 44% от случаите са били отправени към жена. Отново според анкетираните повечето от тези случаи остават недокладвани.
Достъп за хора с увреждания
Около 51% от HR специалистите и 60% от служителите казват, че в компаниите им не работят служители с физически или интелектуални затруднения. Според отговорите им в проучването, над 16% от анкетираните признават, че компаниите им с над 50 служители не спазват законовата квота според българското законодателство. Близо 50% от HR специалистите смятат, че работната им среда е напълно достъпна за хора с физически и/или интелектуални затруднения или се работи в тази насока. Анкетираните служители обаче рисуват малко по-различна картина. Според повече от половина от тях (55%) средата не е достъпна за хора с увреждания.
Водещи
-
Кунчев: Ваксинацията срещу менингококови инфекции е безплатна, но препаратът се купува
Във всички регионални здравни инспекции у нас е създадена организация за имунизация с...
31.03 | 16:30
-
Лагард: Потенциална търговска война между ЕС и САЩ е губеща и за двете страни
Коментирайки инфлацията в еврозоната, Лагард подчерта, че задържането ѝ "под контрол" е...
31.03 | 16:16
-
Експерти предричат ръст на фалитите у нас
С по 2% ще се увеличат фирмите в несъстоятелност в България за 2025 и 2026 година
31.03 | 16:00
-
Бившата жена на Петьо Еврото: Европрокурор Георгиева идваше в "Осемте джуджета" да взема пари
Нови разкрития подкрепят твърденията за корупция на високо ниво
31.03 | 15:45
Най-четени
-
Как ходенето влияе на холестерола
Ходенето влияе върху нивата на холестерола, като повишава активността на ензимите, които...
31.03 | 11:30
-
Недоволните медици и здравни работници от цялата страна излизат на пореден протест
Символични протести в големите болници
31.03 | 09:30
-
Бащата на обвиняемия за нападението над двама синоптици в станцията на връх Мургаш обявява гладна стачка 2
С решение на Софийския градски съд Стоян Стоянов е под домашен арест в държавната психиатрична...
31.03 | 09:45
-
Всички пенсии ли се актуализират по швейцарското правило
Осъвременяването на пенсиите е регламентирано с разпоредбата на чл. 100 от КСО, придобила...
31.03 | 12:45