Най-висок ръст на осигуровките за зъботехниците 15.08 | 18:51
18 са договорените минимални осигурителни прагове за следващата година

18 са договорените до момента споразумения за минималните осигурителни прагове за следващата година. Седмица преди крайния срок за договаряне, най-голям ръст на осигуровките за 2013 г. има при заетите около 3 хиляди души в зъботехническите лаборатории – 19,5%, предаде БНР.
Минимални осигуровки се договарят по професии всяка година в 85 икономически дейности, където са заети 1,9 млн. души. Очаква се в много от секторите тази година да не се постигне увеличение, прогнозират от бизнеса.
И все пак от преговорите дотук има сключено споразумение минималните осигуровки догодина да се увеличат с 15% в производството на трикотажни изделия.
Увеличението в производствено облекло е 10%. За медицински сестри, акушерки, рехабилитатори и лаборанти ръстът на минималната осигуровка е 8,1%, което трябва да гарантира минимална заплата от 447 лева. За началниците на клиники и отделения ръстът е 13%, което определя минимална заплата от 950 лева.
При производство на хартия и хартиени изделия минималните осигуровки скачат със 7,4%. За транспорта, където работят 72 хиляди души, минималните осигуровки остават на тазгодишното ниво.
За икономическите дейности, където не се постигне споразумение за минималните осигурителни доходи, ще се произнася социалният министър. Ако той прецени, има право да наложи за тях увеличение със средния договорен процент от всички останали сектори.
Водещи
-
Протести с искане за тежки наказания за двамата, измъчвали и умъртвявали жестоко животни за пари
До момента близо 50 хиляди подписа са събрани в онлайн петицията с искане те да получат...
16.03 | 10:00
-
Частичен местен вот в столичен район и села в страната
Избират кметове в софийския „Оборище", с. Доброславци и с. Две могили
16.03 | 09:45
Най-четени
-
Задава се нова порция от студ, дъжд и силен вятър
16.03 | 09:00
-
Граждани излизат на протест в Триъгълника на властта
Искат пълно касиране на вота и оставка на правителството
15.03 | 10:00
-
Трима загинаха при катастрофа в Благоевградско
Автомобилът е излязъл извън пътното платно
15.03 | 11:20