Наш банкер и синът му ще прекосят Атлантика в опит за световен рекорд 22.05 | 17:11
Стефан и Максим Иванови ще плават от Португалия до Бразилия с построена от тях лодка

16-годишният Максим Иванов от училище "Св. Георги" в София и баща му Стефан Иванов, български финансист и предприемач, този юни се отправят на плаване, което може да донесе множество рекорди.
Те ще предприемат пътешествие от Португалия до Бразилия с построената от тях гребна лодка NEVEREST след броени дни.
Максим и Стефан ще прекосят Атлантическия океан и ще осъществят първата океанска гребна експедиция за България.
Това ще бъде и първото в света плаване между Европа и Южна Америка на лодка с двама гребци. Десетокласникът Максим пък има реален шанс да постави и световен рекорд на Гинес – за най-млад гребец в света, прекосил океан.
Експедицията на двамата българи ще бъде и със специална кауза – стимулиране на донорството. Гребците застават зад кампанията на Министерството на здравеопазването "ДА! ЗА ЖИВОТ!", която цели да повиши информираността в обществото за даряването на органи и да окуражи повече хора да спасят живот, като бъдат потенциални донори след смъртта си."Мечтаем да прекосим Атлантическия океан още от преди да започнем да строим лодката ни NEVEREST. Решихме да обвържем нашето пътешествие с донорството, защото за нас това е изключително важна кауза. В момента над 1150 българи чакат орган за трансплантация, а на година в страната ни се извършват едва 30-40 операции. Затова е важно всеки един от нас да се замисли и да осъзнае, че има възможността да спаси човешки живот без да ощети нито себе си, нито близките си", споделят гребците.
Лодката, с която бащата и синът ще се отправят на океанска експедиция, е направена от фибростъкло и е оборудвана с най-съвременни средства за комуникация и навигация – 7 сателитни устройства, 2 радиостанции, 4 компаса. Максим и Стефан създават NEVEREST в гаража си, като построяването ѝ им отнема година и половина. През това време те взимат уроци по гребане от двукратната световна шампионка Виктория Димитрова.
Лодката вече е тествана в Черно и Егейско море. Максим и Стефан обикалят остров Тасос само за 48 часа, като по време на тази кратка експедиция преминават през две бури.
Повече за лодката NEVEREST и предстоящото пътешествие на двамата българи можете да научите във Facebook и Instagram (NEVEREST OCEAN ROW).
Водещи
-
ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните изпити в 12 клас
Става дума за разпоредби от Наредба № 11 от 1 септември 2016 година за оценяване на...
28.03 | 17:40
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Бил Гейтс: Хората няма да бъдат нужни „за повечето неща“ в рамките на следващите десет години
Гейтс определи тази визия за новата ера като „безплатен интелект“, в разговор миналия месец с...
28.03 | 17:00
-
Цените на плодовете и зеленчуците ще падат след средата на април
Млякото поскъпна със 17% за година
28.03 | 16:30
Най-четени
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Правителството залага 3 милиарда лева за капиталови разходи в инфраструктурни проекти
Други важни инфраструктурни проекти
28.03 | 11:59
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар пред медиите по актуални теми
Той уточни, че има разлика между "Булгаргаз" и "Булгартрансграз".
28.03 | 10:45
-
Баба Марта показа нрава си и посипа със сняг някои части на страната
Нищо, че вече е пролет
28.03 | 15:45