Наш евродепутат надигна глас в ЕП: Резултатите и ефектът от докладите на ЕК са неясни 17.02 | 18:33
10 години ЕК публикува анализите си въз основа трудно-измерими критерии, стига дискриминация, отсече Емил Радев

Българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев настоя дискриминационното отношение под формата на Механизма за сътрудничество и проверка към България да бъде прекратено и призова Европейската комисия (ЕК) да започне да третира всички държави-членки еднакво. Това стана по време на заседание на Комисията по правосъдие и вътрешни работи, на което бе обсъдено предложение за законодателна резолюция на Европейския парламент за създаването на Механизъм за демокрация и върховенство на закона.
Емил Радев отбеляза, че България и Румъния са единствените държави-членки, които са подложени на ежегоден и систематичен контрол върху състоянието на върховенството на закона от страна на Европейската комисия. Той обясни, че вече близо десет години ЕК публикува доклади и анализи въз основа на неясни и трудно-измерими критерии. "Често сме ставали свидетели и на противоречиви препоръки и становища на ЕК, а резултатите и ефектът от самите доклади са неясни", допълни българският евродепутат.
Емил Радев защити идеята за единен механизъм за демокрация и върховенство на закона, който трябва да бъде приложим върху всички държави-членки и да включва ясни и измерими критерии за анализ и оценка на страните. Според него са необходими предвидими санкции при систематични нарушения, които да не бъдат използвани с политическа цел, а единствено за гарантиране възстановяването на върховенството на закона.
В заключение българският евродепутат от ГЕРБ заяви, че този общоевропейски механизъм за демокрация и върховенство на закона ще бъде стъпка в правилната посока за прекратяване на дискриминационното отношение спрямо България.
Европейският парламент предлага механизъм за демокрация и върховенство на закона под формата на пакт между граждани, правителства и европейски институции. Основните елементи на предложението са създаването на годишно информационно табло въз основата на ясни критерии за оценка на състоянието на демокрацията във всяка една държава-член, годишен междупарламентарен диалог между националните и Европейския парламент и Съвета, както и използването на набор от наказателни процедури срещу държавите, които систематично имат проблеми с демокрацията и върховенството на закона. Евродепутатите предлагат този пакт или механизъм да бъде прилаган от независима комисия с помощта на Европейската агенция за основни човешки права.
Водещи
-
София е най-опасният град за децата в Европа
София е на дъното и при обезопасяването на велоалеите, отбелязва международно проучване
25.05 | 18:00
-
Светлана Гущерова иска триъгълно лице
Тя буквално не излизала от клиниките за естетика, твърди клюката
25.05 | 17:40
-
Сбогуваме се с Кирил Ивков в четвъртък
„Синята” легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст
25.05 | 17:20
-
Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение
Д-р Аспарух Илиев коментира стряскащите данни за тази болест, както и за другите опасности,...
25.05 | 17:00
Най-четени
-
Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган
"Непокорна България" е за референдум за еврото, подчерта тя
25.05 | 12:40
-
Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната...
25.05 | 16:00
-
Кокаин е открит в починалия абитуриент в Слънчев бряг
19-годишният младеж издъхна в линейка на път за болница
25.05 | 15:30