Неизбежно ще се вдигне пенсионната възраст в МО, МП и МВР 15.10 | 19:02

Социалното министерство предлага преходен период за пенсия при сегашните условия

От iNews.bg

Консултативният съвет за оптимизация на осигурителната система (КСООС) към социалния министър предлага преходен период от три до пет години, в който оставащите на работа в системата на МО, МВР и МП ще имат право да се пенсионират при досегашните условия - 27 години осигурителен стаж, от които 18 години в съответната система.

Така според КСООС ще се избегне напрежение и масово напускане с цел пенсиониране, което би затруднило работата на ведомствата, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика.

През 2013 и 2014 г. Европейският съвет препоръча на България "да премахне постепенно възможностите за ранно пенсиониране", както и други промени в сферата на социалното осигуряване.

В отговор на тези препоръки КСООС разработва различни варианти за реформа. В тях се търсят решения на множество въпроси, включително на една от основните критики на ЕС – за ефективната възраст за пенсиониране в България, която е най-ниската в Европа.

Тази възраст е най-ниска за работещите в системата на министерствата на отбраната (МО), на вътрешните работи (МВР) и на правосъдието (МП). В момента единствено за служителите в тези специални ведомства няма изискване за минимална възраст за пенсиониране – работещите в МО, МВР и МП могат да се пенсионират, ако имат 27 г. осигурителен стаж, от които 18 в системата съответно на МО, МВР или МП. В резултат на този режим по последни данни на Националния осигурителен институт (НОИ) средната възраст на пенсиониралите се от специалните ведомства е била 50,6 г. през 2010 г., през 2011 г. – 49,4 г., през 2012 г. – 49,7 г., и 50,5 г. през 2013 година.

МТСП твърди, че повечето от тези хора са продължили да работят, след като са се пенсионирали.

Според НОИ от пенсиониралите се на 50-годишна възраст служители в специални ведомства през 2010 г. в легалната икономика са продължили да работят и да се осигуряват 66%. През 2011 и през 2012 г. делът на новите пенсионери от МО, МВР и МП, които са взимали едновременно пенсия и заплата, е 61%. Статистиката на НОИ показва, че бившите служители на специалните ведомства получават пенсия средно 25.9 години (за 2013 г.), като от 2010 г. насам тази продължителност непрекъснато се увеличава. Въз основа на анализа на тези данни в единия от разработените варианти КСООС предлага въвеждането на възраст за пенсиониране за служителите на специалните ведомства.

Идеята е тази възраст да е различна за различните длъжности в МО, МВР и МП съобразно тяхната специфика. От МТСП увериха, че членовете на съвета не са обсъждали конкретни възрасти за отделните длъжности в МО, МВР и МП. Експертите били единодушни, че този въпрос тепърва трябва да бъде поставен на по-широка дискусия, в това число с ръководствата на специалните ведомства и синдикалните организации в тях, където има такива.

"Консултативният съвет никога и по никакъв повод не е обсъждал намаляване на броя на брутните работни заплати, получавани при пенсиониране на кадровите военнослужещи и работещите в МВР и МП. Към момента те са до 20 в зависимост от прослужените години в съответната система.

Освен че е отговор на препоръките на Европейския съвет, въвеждането на минимална възраст за пенсиониране в специалните ведомства ще предпазва служителите на МО, МВР и МП от произволни уволнения. За заетите в специалните ведомства със сигурност е по-добре да работят в държавна система, отколкото в частни охранителни фирми или пък да останат без работа", съобщават още от МТСП.

Консултативният съвет за оптимизация на осигурителната система не извършва реформи, а разработва предложения за реформи, които служебното правителство ще остави на следващия редовно избран кабинет. Той ще реши кои от тях да внесе за обсъждане и гласуване в парламента.

Водещи

Най-четени