Нелепо! Искат 5 хил. лв. за "главата" на Алонсо 22.08 | 16:00
Препараторите се надпреварват кой да вземе по-голяма печалба от животното
Убийството на ловешкия ягуар Алонсо надигна огромна вълна от мнения. Той бе застрелян в главата от ловеца Денко Цанков и след смъртта на ценното животно се разрази война за тялото му. Тъй като петицията на Станимира Вълчева срещу препарацията на Алонсо и погребването му в присъствието на природозащитници не успя, сега те искат паметна плоча за ягуара.
Той беше одран и изгорен в котела на завод "Обнова" в троянското с. Черни Осъм и вече е започнал процес на препарация. В същото време превръщането на Алонсо в екзотичен експонат събужда и користни интереси.
"Още през първите дни след смъртта на ягуара препаратори пожелаха да обработят кожата му срещу 4-5 хил. лв. за нашия музей. За мен това са печалбари. Знам специално за един от тях, че работи с препарати с веро, което е много нетраен метод. Естествено, в момента сами извършваме процеса на препарация", отбеляза Христо Илиев, директор на Природонаучния музей в с. Черни Осъм.
По неговите думи в момента в България има само четирима лицензирани препаратори след смъртта на най-добрия сред тях Александър Простов.
"Не мога да кажа колко точно ще ни струва на нас самите превръщането на ягуара в експонат. Може да стане за 100 лв., а може и за 10 000 лв. По принцип работим с качествени киселини и вещества. Има препарат, който струва над 18 хил. евро. Зависимостите при тази процедура са много. Миналата година направихме последната бяла мечка само за 90 лв. Тя също беше живяла в ловешкия зоопарк и починала от естествена смърт на 34 години", разказва Илиев.
По думите му няма по-добро решение от това хората да могат да го виждат, както са го гледали и досега в зоопарка, информира в. "24 часа". "Поначало сме природонаучен музей и допринасяме за обогатяването на знанието. Не е ли по-доброто и полезно зачитане на паметта на животното, отколкото да изгние в земята. При нас идват средно по 150 хил. посетители на година", отбелязва Илиев.
Той подчерта, че постоянно се обаждат хора, които вече искат да видят Алонсо и ги питат кога ще е възможно. "Любопитството е огромно", категоричен е директорът. Илиев подчерта, че не е имало никакви сделки с ловешкия зоопарк за тялото на ягуара и той е бил дарен безвъзмездно на музея.
"В момента двама човека работим по кожата на ягуара. За нас това е едно изключително ценно животно и не бързаме за никъде. Най-вероятно процедурата ще ни отнеме повече от шест месеца, дори до година. Времето е много топло, а трябва да работим на максимум 18 градуса. Техниката ни позволява занимания по един-два часа на ден, след което отново го връщаме в камерата. Трябва да изсъхне, да се обработва с много киселини и други препарати, да се направи диорамна витрина и чак след доста време Алонсо ще бъде изложен като експонат", обяснява директорът.
Водещи
-
Домът им е най-опасното място: На всеки 10 минути убиват по една жена
Домът - най-рисково място за женската безопасност
25.11 | 12:15
-
Забраниха „чудодейно устройство“, лекуващо паник атаки
Твърденията на търговеца относно възможностите на уреда „PulsoRama” не са подкрепени с научни...
25.11 | 11:15
-
За втори път не успя да започне разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
По делото подсъдим е и Николай Станков. Той е предаден на съд за стрелбата срещу Йордан...
25.11 | 11:00
-
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
„При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, докато при коронавируса се...
25.11 | 10:15
Най-четени
-
Предимно слънчев ден, от 8 до 10°С в цялата страна
Очаква се завишение на фините прахови частици
25.11 | 08:00
-
Учени: Четири порции кашкавал дневно противодействат на вредите от солта
Изненадващи резултати
25.11 | 09:59
-
За втори път не успя да започне разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
По делото подсъдим е и Николай Станков. Той е предаден на съд за стрелбата срещу Йордан...
25.11 | 11:00