Неофит е новият патриарх на България 24.02 | 13:53

Русенският митрополит беше избран за глава на Българската православна църква

От Диана Цветкова

Русенският митрополит Неофит е новият патриарх на България.

Той бе избран на втори тур с 90 гласа, а ловчанският митрополит Гавриил получи 47 от гласовете от Патриаршеския църковноизбирателен събор. Една бюлетина е била невалидна.Резултатите бяха прочетени от временно председателстващия Светия синод - митрополит Кивил, а над "Александър Невски" забиха празнични камбани.

Подобен избор се провежда за пръв път от 42 години насам.

До избора се стигна на фона на мащабни протести в София и след балотаж между дядо Неофит и митрополит Гавриил, след като на първия тур никой от тримата претендент не събра необходимите му 92 гласа, а от надпреварата отпадна старозагорският митрополит Галактион.

Дядо Неофит имаше преднина на първия тур, когато събра най-много подкрепа - за него гласуваха 72-ма от делегатите.

Предстои наследникът на патриарх Максим да се отправи с литийно шествие към катедралния храм "Св. Александър Невски", където ще се състои интронизацията му.

В края на церемонията новият глава на Българската православна църква ще застане на патриаршеския трон, където двама митрополити ще възгласят трикратното "Достоин”, на което ще отговори клирът, а след тях и хора с миряните.

На интронизацията присъства президентът Росен Плевнелиев. В "Александър Невски" влезе и Симеон Сакскобургготски, а на церемонията присъстват и представители на чуждите православни църкви.

Кой е новият патриарх

Русенският митрополит Неофит е роден в София на 15 октомври 1945 г. със светското име Симеон Николов Димитров.

Името му е едно от обявените като архиереите, сътрудничили на комунистическите тайни служби, но Неофит така и не е забъркан в някакъв скандал от това.

Той е работил за VI управление на Държавна сигурност под агентурен псевдонима "Симеонов". Досието му е прекратено, защото е отказвал да сътрудничи на службата. В мотивите за "отлъчването" му от ДС се посочва, че е силно религиозен, привързан към църквата и се оформя като един от консервативно настроените млади висши духовници, радетели за спазване на старите традиции.

Неофит завършва основното си образование през 1959 г. и след това е приет в Софийската духовна семинария. Следва в Духовната академия "Св. Климент Охридски", а през 1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при академията.

Постриган е в монашество с името Неофит през 1975 г. в Троянската света обител от вече покойния Български патриарх Максим. В същата година е ръкоположен в йеродяконски чин, а година по-късно става йеромонах в столичния храм "Света Неделя". От 1981 до 1985 г. е протосингел на Софийската митрополия.

На 8 декември 1985 г. е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

През 1989 г. става ректор на Духовната академия в София, а през 1991 г. е избран и за пръв декан на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Заема поста половин година, защото през 1992 г. е назначен за главен секретар на Светия синод и председател на Църковното настоятелство при "Св. Александър Невски".

През 1994 г. е канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. След разделянето на Доростоло-червенската епархия на Русенска и Доростолска епархии през 2001 г. митрополит Неофит е титулуван за Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.

Към момента Неофит е и председателстващ заседанията на Св. Синод, а също е избран за председател на синодалната Просветна комисия.

Водещи

Най-четени