Нинова иска имената на евродепутатите ни, подкрепили СЕТА 15.02 | 16:33

БСП ще блокира ратификацията на споразумението, ако има достатъчно сили в новия парламент

От iNews.bg

"Искаме поименно списъка на българските предатели, подкрепили споразумението СЕТА. Там ги е изпратил народът да представляват България и кой точно ги упълномощи да гласуват така?". Това заяви председателят на БСП Корнелия Нинова на пресконференция в централата на партията. "Когато станат известни имената на евродепутатите, гласували "за", политическите партии, които са ги изпратили там, да си носят политическата отговорност за това национално предателство", допълни тя. Нинова подчерта, че говори не само от името на БСП, но и от името на съюз "Произведено в България" с 1500 български производители, КНСП, "Подкрепа", десетки фондации, организации, неправителствен сектор, сдружения на български производители. "Ако БСП има достатъчно сили в следващия парламент, като брой депутати, ще блокираме ратификацията на това споразумение и то няма да бъде прието от НС", категорична е председателят на БСП.

Нинова обясни какво означава СЕТА. Според нея това споразумение отваря широко и без никакви пречки вноса на ГМО в България – отрови за здравето и удар по българската икономика, защото те са по-евтини. "Твърдим го, защото в споразумението липсва текст, че безопасността на един продукт, преди да бъде пуснат на пазара, ще бъде тестван. Второ, огромен внос на канадско месо – тежък удар по българските животновъди и производители на месо в България", каза още тя. На трето място Нинова посочи паралелната съдебна система. Тя обясни, че това ще е трибунал, в който корпорации могат да съдят България. По думите й това ще става не в националните съдилища или международни признатите такива, а в специален трибунал, където тези чужди фирми ще съдят България за това, че очакваните от тях печалби в нашата държава не са се случили.

На четвърто място лидерът на БСП посочи и факта, че всички публични услуги – образование, здравеопазване, ВиК, телекомуникации, пътища ще подлежат на либерализация, приватизация, концесия. Тя подчерта, че някои държави са поискали от този списък да бъдат извадени сектори - например Германия е поискала сектор "Води" да не бъде засегнат. "Правителството на Бойко Борисов не е поискало нищо да бъде извадено. Целият публичен сектор отива в режим на приватизация и либерализация. По-лошото е, че има и т. нар. принцип на необратимост – ако веднъж нещо е дадено на концесии или е либерализирано, или приватизирано, няма връщане назад”, поясни председателят на левицата.

На пето място Нинова посочи и т. нар. регулаторно сътрудничество. Тя обясни, че ако един орган в България иска да наложи регулация, както БСП предлага държавата да задължи търговските вериги да продават българско производство, това няма да може да се случи преди да получим разрешение отвън, да ни дадат становище и тогава да се внесе в българския парламент. "Това е отказ от национален суверенитет”, категорична бе Корнелия Нинова.

Водещи

Най-четени