Нов закон: Половин надница за кръводарителите 27.05 | 13:39
Според вносителите така ще бъде прекратена търговията с кръв и кръвни продукти; ще се гарантира финансирането на дейностите по кръводаряване и кръвопреливане, разходите по тяхното вземане и изследванията, които включва; ще се въведе система за ранна диагностика и контрол на здравето

Кръводаряването да стане платено предвижда законопроект за промени в закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането на народни представители от управляващата коалиция.
Според вносителите така ще бъде прекратена търговията с кръв и кръвни продукти; ще се гарантира финансирането на дейностите по кръводаряване и кръвопреливане, разходите по тяхното вземане и изследванията, които включва; ще се въведе система за ранна диагностика и контрол на здравето; ще се създадат стимули за кръводарителство.
В проекта се запазва основния принцип за доброволност и безвъзмездност на кръводаряването, но в разходите за вземане на кръв се включват нови стимули, а на други финансирането се увеличава.
Кръводарителите ще имат право на подкрепителна храна в размер на 15 лв., а не на 8 лв., както досега. Ще се възстановяват транспортни разходи до 35 лв., които трябва да бъдат доказани с документ, при сегашни 5 лв.
Новият стимул е ваучер за сума, която ще е равна на 50% от дневното трудово възнаграждение, изчислено въз основа на средната заплата за страната. По данни за март 2022 г. тази сума ще е 41,70 лв., която ще претърпи промяна към момента на влизане в сила на промените заради нарастването на средната заплата.
Както досега лечебното заведение ще може да заплаща за кръв при спешни случаи и при липса на налични количества от необходимата кръвна група; за производство на ваксини, серуми и имуноглобулини; за научноизследователски цели. Цените ще бъдат от 120 до 180 лв. на литър, при сегашни цени 90 и 100 лв.
Запазва се правото на два допълнителни дни платен отпуск за кръводарителите.
Други важни промени засягат прилагането на Националната система за ранен контрол и превенция живота и здравето на реципиента (NAT), която за пръв път се записва в закона. Императивно се записва, че разходите за прилагането на тази система се осигуряват от държавния бюджет. С нея значително ще се подобри диагностиката на донорската кръв.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20