Нов закон: Половин надница за кръводарителите 27.05 | 13:39
Според вносителите така ще бъде прекратена търговията с кръв и кръвни продукти; ще се гарантира финансирането на дейностите по кръводаряване и кръвопреливане, разходите по тяхното вземане и изследванията, които включва; ще се въведе система за ранна диагностика и контрол на здравето

Кръводаряването да стане платено предвижда законопроект за промени в закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането на народни представители от управляващата коалиция.
Според вносителите така ще бъде прекратена търговията с кръв и кръвни продукти; ще се гарантира финансирането на дейностите по кръводаряване и кръвопреливане, разходите по тяхното вземане и изследванията, които включва; ще се въведе система за ранна диагностика и контрол на здравето; ще се създадат стимули за кръводарителство.
В проекта се запазва основния принцип за доброволност и безвъзмездност на кръводаряването, но в разходите за вземане на кръв се включват нови стимули, а на други финансирането се увеличава.
Кръводарителите ще имат право на подкрепителна храна в размер на 15 лв., а не на 8 лв., както досега. Ще се възстановяват транспортни разходи до 35 лв., които трябва да бъдат доказани с документ, при сегашни 5 лв.
Новият стимул е ваучер за сума, която ще е равна на 50% от дневното трудово възнаграждение, изчислено въз основа на средната заплата за страната. По данни за март 2022 г. тази сума ще е 41,70 лв., която ще претърпи промяна към момента на влизане в сила на промените заради нарастването на средната заплата.
Както досега лечебното заведение ще може да заплаща за кръв при спешни случаи и при липса на налични количества от необходимата кръвна група; за производство на ваксини, серуми и имуноглобулини; за научноизследователски цели. Цените ще бъдат от 120 до 180 лв. на литър, при сегашни цени 90 и 100 лв.
Запазва се правото на два допълнителни дни платен отпуск за кръводарителите.
Други важни промени засягат прилагането на Националната система за ранен контрол и превенция живота и здравето на реципиента (NAT), която за пръв път се записва в закона. Императивно се записва, че разходите за прилагането на тази система се осигуряват от държавния бюджет. С нея значително ще се подобри диагностиката на донорската кръв.
Водещи
-
Разсекретен документ на ЦРУ: Извънземни избили 23-ма войници
Нашествениците се разярили, след като летящата им чиния била свалена
08.04 | 21:00
-
Изпреварихме гърците по цени на храните
Пържолите са по 15 лв., но стигат за двама, краставиците и доматите в магазина вървят по 3 лв.
08.04 | 20:45
-
Красен Станчев: Задава се световна рецесия заради политиката на Тръмп
Според икономиста гражданите на Америка ще бъдат по-потърпевши от митата
08.04 | 20:30
-
Нов студен фронт сковава страната от 10 април
Силен и бурен вятър в цялата страна, в Североизточна България ще вали сняг и ще се образува...
08.04 | 20:16
Най-четени
-
Дянков: Може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.
Ще ни отложат за известно време, заради дефицита, смята той
08.04 | 17:20
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45
-
Симеон Дянков: България може да спечели от търговската война
Бъдещето на българската икономика
08.04 | 11:15