Нов случай на африканска чума по свинете в Пловдивско и в Ловеч 19.08 | 16:00
Труп на убито диво прасе е дало положителен резултат за вируса на болестта
"Открит е нов случай на африканска чума по свинете, при дива свиня, открита в землището на Перущица". Това съобщи директорът на Регионалната дирекция по горите в Пловдив, Мирослав Димитров веднага след заседанието на Областната епизоотична комисия, цитиран от БТА.
На 10 август е намерен труп на умряло диво прасе, което е дало положителен резултат за вируса на АЧС. Издадена е заповед от БАБХ, за обявяване на първично възникнал случай на болестта в Перущица. Във връзка с това е забранен достъпът до горските територии в инфектираната зона, на площ от 200 квадратни километра, в землищата на ловно-стопанските райони на Брестовища, Храбрино, Кричим, Перущица, Скобелево, Устина и Петвар. Предстои претърсване на района за умрели диви прасета. "В обявените зони са забранени ловът и дърводобивът", посочи още Мирослав Димитров.
На заседанието на епизоотичната комисия е взето решение, като е даден седемдневен срок за транспортиране на добитата дървесина от инфектирания район. "Това трябва да стане при стриктно спазване на мерките за биосигурност /дезинфекция на превозните средства, облекло и обувки на шофьорите с препарат унищожаващ вируса на АЧС/", каза д-р Чавдар Чавдаров, началник отдел "Контрол на храните" към пловдивската дирекция на БАБХ.
До момента в Пловдивска област са проверени 51 населени места, от общо 74, попадащи в двадест километровите зони. "Проверени са 1092 обекта, доброволно заклани са 2184 прасета от типа "заден двор", незаколените животни са 73, и са издадени 29 предписания за доброволното им заколване. До края на седмицата ще бъдат проверени и останалите 23 населени места в областта", каза още д-р Чавдаров.
Aфриканската чума дойде и в област Ловеч. След направени изследвания на убито диво прасе се установи, че то е болно от африканска чума. Прасето е било отстреляно от "Ловно-рибарско дружество - Зла река", Априлци. Домашните прасета не са заразени. ОДБХ-Ловеч взе спешни мерки с ограничаването на разпространението на чумата по домашните прасета, тъй като се спази напълно заповедта на министър Танева – всички собственици доброволно да заколят своите домашни прасета, за да не се налага тяхното евтаназиране от службите.
Водещи
-
Астрономите са притеснени за бъдещи изригвания от клас Х2 до Х7
Слънчеви петна AR4296, AR4294 и AR4298 не са просто активни — те са необичайно активни
05.12 | 16:45
-
Петър Мицин подобри националния рекорд на 800 метра свободен стил в малък басейн
Диана Петкова завърши 19-а на 200 метра съчетано и е първа резерва за полуфиналите
05.12 | 16:45
-
Желязков: Няма данни за спекулативно повишаване на цените във връзка с еврото
Премиерът заяви, че контролът остава ключов инструмент за защита на потребителите
05.12 | 16:30
-
Трети ден блокада на „Кулата – Промахон” от гръцките фермери
Тя ще продължи до 18 часа днес
05.12 | 16:15
Най-четени
-
Борисов: Провокатори тормозят семейството ми! Денков търсеше Пеевски при проблем!
"Днес ще направя един тест дали работим заедно - събрахме подписи и входираме искане да...
05.12 | 11:45
-
Голяма секира: Цените в сладкарницата на Линда Петкова скочиха до небесата
За поръчковите торти на няколко етажа клиентите шушукат, че цените са "космически“, а някои...
05.12 | 11:30
-
В понеделник правителството внася коригирания проектобюджет в НС
Какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г.
05.12 | 13:20
-
ПП-ДБ внесе вота на недоверие към кабинета
Очакваме да отидем на избори максимално бързо, призова Божидар Божанов
05.12 | 13:10