Нов хит сред боклуците в кофите 24.03 | 08:02

Събирачите на боклук предпочитат пластмасата пред желязото

От Мая Александрова

Пластмасата се е превърнала в новия хит сред събирачите на отпадъци и измества желязото. Това показва в пунктовете за вторични суровини, пише в. "24 часа".

От 15 до 55 стотинки е изкупната цена на килограм пластмасови бутилки в пунктовете. Цената зависи от това дали са прозрачни, или цветни. Първите вървят по-скъпо, а цветните са от 15 до 33 стотинки

"През есента, заради увеличението на петрола, килограмът бе и над 55 стотинки, но през последните седмици, откакто се заговори, че в пластмасите имало опасни химикали, пак падна на 50".

Това разказа собственик на пункт за изкупуване на вторични суровини в столичния кв. "Горубляне".

Гаражът, който е превърнат в пункт, е препълнен със сортирани по видове отпадъци - стъклени буркани, хартия и картон. Пластмасовите отпадъци също са разделени според вида материал, от който е изработена опаковката.

Например така наречената битова пластмаса е отделно от бутилките и е на по-високи цени. Към нея спадат столове, маси, легени, кофи, каси.

На друга по-голяма площадка в промишлена зона, но пак в краен софийски квартал, бутилките вървят по 30 стотинки, битовата пластмаса се взема на 50 ст./кг. На такива места отделно се струпва и PVC дограма, и автопластмаси, също произведени от различен вид суровина.

Основните събирачи са ромите с каруци и колички, приспособени на големи кошове, които обикалят из кварталите. Те събират боклука около и от контейнерите и го предават в пунктовете или на по-големите площадки. Има някои по-чевръсти, с по-печеливши схеми, които обикалят кофите отрано, а и събират по-сериозни количества например от отпадъка на големи магазини.

Според служител на един от пунктовете обаче този труд не е лек и не носи бърза печалба. 150-200 кг се събирали за около 20 дни. Това означава, че в най-добрия случай за това количество и най-скъпата пластмаса от 50 ст./кг за 3 седмици се изкарват 100 лева.

Ако напълниш един чувал с размери метър на метър, в който се събират 10 кг бутилки по 15 ст, вземаш 1,50 лв. А и в този пункт например на таблото е записано, че се удържа 10% данък на касата
при плащането на боклука, което автоматично намалява дохода.

Печалбата от пластмасов отпадък обаче не е привилегия само на ромите и клошарите. Много българи без работа също намират препитание в това. Домакинствата също все по-често връщали ненужните бутилки, бидони, буркани или хартии в квартални пунктове - някои срещу пари, други - защото вече ги събират разделно у дома.

До 2020 г. над 60% от пластмасовите отпадъци може да се рециклират, показва проучване на Европейската асоциация на рециклаторите на пластмаси. Най-голям дял - 62%, от този вид боклук "се произвежда" от опаковъчния сектор.

Водещи

Най-четени