Новата ЕК още не е заработила, а Англия вече размахва пръст за имиграцията 05.10 | 16:26

От Острова пак заплашиха да напуснат ЕС

От Христина Рафаилова

Великобритания започна да се подсигурява за проблема с имиграцията още преди новата Европейската комисия да заработи. Сянката на парламентарния вот продължава да надвисва все по-силно над управляващите и те започнаха все по-твърдо да показват намерението си да намалят броя на чужденците на Острова. 

Пред Telegarph министърът по пенсионните въпроси Дънкан Смит отново постави условие на Брюксел. За пореден път британски политик настоява страната му да може да ограничава имиграцията, за да остане Англия в Европейския съюз. 

Смит предупреди, че ако не се редуцира вълната от хора, неговорещи английски, това ще предизвика обществено вълнение и недоволство. 

Министърът настоя всяка страна членка да има право да ограничи броя на имигрантите, пристигащи на тяхна територия.  

Представителят на Даунинг стрийт 10 коментира, че премиерът Дейвид Камерън е дал индикации, че ще постави подобно условие пред Брюксел. На конференцията министър-председателя е заявил, че ще получи от ЕС "каквото Великобритания иска" и "няма да приеме "не" за отговор". 

Пенсионният министър каза, че правителството подобно на това в Германия ще анонсира мерки за депортиране на чужденците, злоупотребили със социални помощи. Федералната република въведе забрана за влизане на територията за чужди граждани, извършили подобни измами.    

Управляващите на Острова ще представят подобен план пред Коледа, стана ясно от думите на Смит. 

Друг министър от кабинета заяви преди дни, че въпросът за имиграцията ще бъде сред основните теми при предоговарянето на членството на Англия в Общността. 

Самият Смит каза, че на референдума през 2017 г. ще гласува за напускането на ЕС, ако не се реформира начинът, по който се прилага принципът за свободно движение на гражданите в Европа. 

Притесненията на британците са провокирани основно от източноевропейската имиграция, част от която са българите. Според тях европейците от бедните страни членки не трябва да получават свободен билет за по-богатите им посестрими. 

На Острова смятат, че хората от страните с нисък жизнен стандарт подбиват заплатите на местните, както и са потенциални измамници на социалната система. 

Водещи

Най-четени