Новата система проверява данните за лечението в рамките на секунди 02.06 | 10:45
Готовност на системите
От днес Националната здравноосигурителна каса контролира в реално време предписването и отпускането на лекарства с рецепта. Новата система работи автоматично и проверява данните за лечението в рамките на секунди.
"Процесът по издаване на рецепти от лекарите няма да се промени след въвеждането на контрола в реално време," съобщиха от пресслужбата на НЗОК.
Когато лекар въведе нужните на пациента лекарства в електронната система за издаване на рецепта, Здравната каса веднага проверява и потвърждава данните за лечението, заплащано с публични средства. В аптеката се прави същата проверка преди отпускането на медикаментите, медицинските изделия или диетичните храни.
По-малко грешки и разкарване
Новият контрол цели да намали риска от допускане на грешки и разкарване на пациентите между лекаря и аптеката. Системата обаче няма да гарантира, че дадено животоподдържащо лекарство е налично в избрана от човек аптека.
"По този начин ще бъдат напълно защитени правата на здравноосигурените лица и в същото време ще се повиши контролът върху разходването на обществените средства," обясниха от НЗОК.
Готовност на системите
За коректното стартиране на контрола е задължително актуализирането на медицинския и аптечен софтуер до последната версия на Националната здравноинформационна система. "Информационно обслужване" АД обнови средата за работа с електронни предписания четири дни преди стартовата дата.
Контролът в реално време е резултат от срещи между представители на НЗОК, Българския лекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз, Министерството на здравеопазването и "Информационно обслужване" АД.
Водещи
-
Край на тайната на заплатите от тази година
ЕС въвежда задължителни правила, които целят да превърнат принципа „равно заплащане за равен...
17.01 | 14:00
-
Двуцифрен ръст на почти всички акции на българския пазар
Това каза финансовият анализатор Димитър Георгиев
17.01 | 13:38
-
Кметът на р-н „Слатина“ в София издирва мъж, който се и изгубил заплатата
„Днес получих от полицията плик с трицифрена сума, намерен и предаден от служители в магазин“,...
17.01 | 13:20
Най-четени
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20
-
Ваня Григорова: Падането на правителството беше гласът на гнева, но ни остави без бюджет
Независимият общински съветник предупреди за колапс в здравеопазването, хаос в София и липса...
17.01 | 12:00
-
Все повече българи напускат Великобритания
Около 11 хиляди наши сънародници са си тръгнали от Острова през последната година
17.01 | 11:40