Нови 600 полицаи по границата, плащат им с парите от Брюксел 13.01 | 17:07
МВР ще търси нови хора, предпочита бивши служители на органите на реда

МВР ще назначи 600 служители сътрудници по охраната на границата като средствата за облекло, оборудване и заплати ще бъдат осигурени с европейски средства. Има и средства, които са за охрана по границата, включително и за заплати на хората от армията и за горива на автомобилите, както и за въздушно наблюдение. Това заяви зам.-министърът на вътрешните работи в оставка Филип Гунев, предаде БГНЕС.
Стоян Иванов - заместник-директор на главна дирекция "Гранична полиция" и директор на дирекция "Граничен контрол", заяви, че тези 600 души, които ще бъдат назначени като сътрудник охрана са колеги, които до месец ще бъдат назначени за охрана на българо-турската и българо-сръбската граница, както и за морската ни граница. За тази позиция могат да кандидатстват всички български граждани, които отговарят на условията. От МВР предпочитат да кандидатстват техни колеги, които са напуснали системата на МВР.
Правомощията на тези сътрудници са като на гранични полицаи. Те ще участват в блокиране и задържане на нелегални мигранти. Ще преминат обучение в рамките на две седмици. След една година ще се прецени дали да бъдат подновени договорите им. Това зависи от необходимостта им по границата. Ако трябва, ще се търси отново възможност да се финансира издръжката им с евросредства. Още другата седмица ще се купят и над 400 високопроходими автомобила. Друга поръчка е за 500 контейнера за гражданска защита, в които ще се настаняват мигранти.
Европейското финансиране за охрана на границата ни предвижда да бъдат дадени общо 166 731 995 евро с ДДС. От тях за Интегрирани системи за наблюдение на външните граници ще бъдат дадени 28.704 млн. евро, за ИТ оборудване - 20.8 млн. евро, за системата ТЕТРА - близо 30 млн. евро, за контейнери, в които да бъдат настанявани миграни, ако се наложи - над 5 млн. евро, за оборудване на граничен контрол и наблюдение - близо 30 млн. евро, за осигуряване на облекло, персонал и лично оборудване са предвидени 7.11 млн. евро, за ремонт на помещения за задържани лица - 714 хил. евро, за автомобили - 31.21 млн. евро. Младен Петров - директор на дирекция "КИС”, заяви, че за информационната система парите ще се използват за обновяване на компютърната техника в министерството заради повишените проверки по границата, както и за закупуване на нов софтуер. Филип Гунев коментира, също, че в момента се правят проверки на място, без да се проверяват в системата на МВР, а с новия софтуер ще се прави систематичен, т.е. 100% контрол.
Увеличен е броят на хората, чиито документи трябва да се проверяват. С новата система за 8 секунди ще се обработват документите на границата. За радиокомуникационната система ТЕТРА ще има няколко поръчки. Това е системата за комуникация, където няма мобилни мрежи. Ще се дадат и 20 млн. евро за ИТ оборудване. Следващата седмица МВР ще обяви серия от обществени поръчки за тези над 160 млн. евро за охрана на границите. Обществените поръчки се обявяват сега, защото това е съгласувано и с бъдещия президент и е нещо, което служебното правителство ще трябва да завърши като процес, обясни Гунев.
Освен това МВР са притиснати от кратки срокове за реализация на тези проекти. Всеки възложител има право да прекрати обществените поръчки, обясни той. От момента на получаването на парите през октомври подготвят техническите спецификации на поръчките и затова не са спрели поръчките. Служебното правителство ще трябва да подпише договорите, ако има избрани изпълнители, а и ще трябва да обяви нови поръчки. Преди коледните празници ЕК е отпуснала още 90 млн. лв.
Водещи
-
Бивш наркозависим и основател на терапевтична общност: Родители, повишете вниманието!
Родителите често разбират твърде късно
19.06 | 08:27
-
Радостин Василев: Костадинов може да управлява България само и единствено с ГЕРБ
Според него още в първия ден на този парламент е имало мнозинство срещу Пеевски и Борисов
18.06 | 20:45
-
Виждали ли сте го? Полицията в София издирва 16-годишно момче
Емил Антонов е напуснал дома си на 12 юни около 9:30 часа и оттогава е в неизвестност
18.06 | 20:30
Най-четени
-
Радев отвърна на Борисов: Твърдението му е цинично и невярно
Според Борисов заради президента българите, евакуирани от Израел, са върнати у нас с...
18.06 | 13:40
-
София: При санитарен минимум 80 спешни екипа, ние имаме 10-12
„На дневното дежурство в този ден са били 10 линейки и на нощното са били 10 линейки“, каза...
18.06 | 10:18
-
ДБ ще внесе законопроект екотаксите да не бъдат увеличавани
Поскъпването им ще доведе до вдигане цените на електроуредите и до ненужна инфлация, каза в...
18.06 | 15:30
-
Радев: България може да е регионален фактор със стратегии
Просперитетът на всяка държава зависи от функционирането на приобщаващи политически и...
18.06 | 11:45