Новият парламент със сериозни задачи още преди да сме го избрали 25.03 | 14:59
Народните представители ще трябва да приемат ударно закони, за да не отнесем глоби от Брюксел
Новият парламент, макар и още да не е избран, вече има куп сериозни задачи за решаване. Става въпрос за промени в законодателството, които страната ни е задължена да направи предвид правилата в ЕС. Така, още в първите си работни дни, новите депутати ще трябва да се заемат с приемането на цели 17 законопроекта. В противен случаи страната ни ще бъде санкционирана от Брюксел. Това става ясно от Плана за действия за 2017 година с мерките, произтичащи от членството на България в Евросъюза, предаде БГНЕС.
По много от неизпълнените мерки, Европейската комисия вече има стартирани процедури за нарушениe от страна на България на Договора за функционирането на Европейския съюз. Седем от законопроектите са били внесени в 43-ото Народно събрание, но не са приети до края на неговата работа, което автоматично води до закъснение в изпълненията на ангажиментите на България като страна-член на ЕС. Разпускането на предишния парламент, ще наложи повторното внасяне на тези законопроекти, както и на още десет нови нормативни актове.
Към 31 януари 2017 г., България е трябвало да има действащ нов Закон за концесиите. Такъв беше гласуван в последните дни от работата на предишното Народно събрание. Наложеното от президента Румен Радев вето, ще доведе до спешната необходимост 44-ият парламент отново да се заеме с регулацията на концесиите. Това става ясно от Доклад на ресорния служебен вицепремиер Деница Златева, приет от служебното правителство. За нетранспонирането в срок на Директива 2014/23/ЕС, свързана с концесиите, Брюксел вече е стартирал процедура за нарушение срещу България.
Следващият парламент ще трябва да гласува и спешни поправки на Закона за защита на конкуренцията. Предишният е гласувал промените, но само на първо четене, през декември 2016 г., което ще наложи повторното внасяне на поправките и в новото Народно събрание.
Новите депутати ще трябва да гласуват и нов Закон за виното и спиртните напитки, както и Кодекс на поземлените отношения. Спешно ще трябва да се гласуват изменения и допълнения и на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанища, Закона за гражданското въздухоплаване и на Кодекса на търговското корабоплаване.
Брюксел очаква от България нов Закон за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, както и изменения на Закона за електронния документ и електронния подпис. Следващият парламент ще трябва да гласува и промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Изготвен е проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за съхранение на въглероден диоксид в земните недра. Предвижда се изменението на разпоредбите от закона да бъде извършено с проекта на Закон за измененията и допълненията на Закона за подземните богатства, който ще бъде внесен за разглеждане от 44-ото Народно събрание веднага след свикването му.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
-
Солени глоби в Гърция, ако шофирате без тези документи
25.01 | 17:20
-
Слънцето ни праща черни призраци с магнитните бури
25.01 | 17:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00