Всяка година банките у нас трябва да докладват на данъчните органи за сметките на американски данъкоплатци в тях. Това предвижда ратифицираното днес от парламента данъчно споразумение между България и САЩ, свързано с въвеждането в действие у нас на FATCA. Като цел на документа официално се посочва подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект, пише Econ.bg.
FATCA или на български данъчният закон за чуждестранните сметки влезе в сила в САЩ през юли миналата година. Задачата на нормативният ект е да се ограничат случаите на укриване и неплащане на данъци от страна на американски граждани или жители, които инвестират извън границите на държавата през чуждестранни финансови институции.
Според споразумението всички финансови институции в нашата страна се ангажират да идентифицират американските данъкоплатци сред своите клиенти и да съобщават на данъчните органи за тях.
Вносител на договора е Министерски съвет (МС). От БСП и "Атака" обаче възразиха срещу него заради това, че е едностранен.
Според Румен Гечев от левицата споразумението ще превърне България в единствената страна член на Европейския съюз (ЕС), която подписва подобен "унижаващ” закон. "Двустранни договори имат страни от третия свят, а ние сключваме едностранно споразумение, това ли заслужава България от нейните партньори”, коментира той. Илиан Тодоров от "Атака" пък нарича договорът "унизителен". "Твърдо сме против липсата на реципрочност”, коментира той, цитиран от БТА.
От друга страна депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова посочва, че има друго споразумение със САЩ, където е регламентирана възможността българското правителство да получава данни от американското. "Ако продължаваме да упорстваме, ще поставим в неизгодна ситуация не само банките и чуждестранните инвеститори, но и държава, която не се противопоставя в борбата срещу пране на пари”, допълва тя.