Няма да допуснем раните от миналото да бъдат използвани 21.03 | 17:50
Това обеща премиерът на главния мюфтия Мустафа Хаджи
Министър-председателят Марин Райков се срещна днес с главния мюфтия на мюсюлманите в България д-р Мустафа Хаджи.
По време на посещението си в Главното мюфтийство премиерът Райков акцентира върху ценностите на толерантност и уважението към различността, тъй като ислямската общност в България е съставена както от наши съграждани с турски произход, така и от българи и роми с мюсюлманско вероизповедание.
"В период на социални изпитания е от изключително значение да се избягва всяка манипулация на основата на верска принадлежност, тъй като тя може да доведе до радикализацията на определени групи", каза по време на срещата Райков.
"Подобна радикализация българската държава няма да позволи", категоричен бе той.
Премиерът подчерта, че мюсюлманите в България са неделима част от българската нация, независимо от техните етнически или други специфики.
"Ние бихме искали те да са сигурни, че никой няма да допусне раните от миналото да бъдат експлоатирани", заяви министър-председателят.
Той настоя, че никой не трябва да плаши хората, защото това, което е допуснато като грешки преди години, не е възможно да бъде повторено и всякакви манипулации на тази основа са неоснователни.
"Българският ислям е напълно чужд на радикални внушения отвън. Като част от българската нация, и мюсюлманите търпят същите проблеми като останалите българи и няма да позволят да бъдат противопоставяни на тях", каза на срещата главният мюфтия Мустафа Хаджи.
Той увери, че посланията на Главното мюфтийство са свързани с мир, спокойствие, толерантност и уважение.
Главният мюфтия благодари на премиера Райков, че с това посещение е показал уважението си към мюсюлманската общност в България.
Двамата се съгласиха да продължат контактите си и да поддържат въпроса за междуобщностната комуникация около ценностите на търпимостта и уважението.
Водещи
-
Радослав Бимбалов: Влизаме в период на социнизъм
В България не се случи истинско прочистване на обществото от натрупаните преди 1989 г. нрави,...
09.11 | 18:00
-
Чужденци, нарушили пътните правила, ще плащат глобите си преди да напуснат Гърция
С нова цифрова система, която е свързана с митницата, ще се проверяват всички автомобили,...
09.11 | 17:40
-
Костадинов: Това правителство е обречено
Въпрос на време е да падне на фона на икономически сътресения, каза лидерът на "Възраждане"
09.11 | 17:00
Най-четени
-
Преди самоубийството: Тодор Славков разпределил имането си
Малък Тошко превел милиони от тайни сметки и прехвърлил баровските си имоти, ето на кого
09.11 | 16:00
-
Край на приказката! Росен Плевнелиев и Деси Банова разделени?
Преди няколко дни бившата манекенка си събрала багажа и напуснала семейното жилище заедн с...
09.11 | 12:20
-
Костадин Ангелов: Решението за особен управител гарантира сигурността на доставките на горива
Той коментира, че не е изненадан от атака на опозицията по темата и ги определи като „по-скоро...
09.11 | 11:40
-
Шефът на Американска търговска камара: Този бюджет ще бъде голям удар върху бизнеса
Особеният управител съгласуван ли е със собственика и със САЩ, коментира Иван Михайлов
09.11 | 14:30