Няма опасност от наводнения в родните мини 26.06 | 18:42
Работодателите са предприели превантивни мерки във връзка с обилните валежи

Предприятията за подземен добив у нас като цяло имат готовност да се справят с опасностите от наводнения дори при сериозно завишаване на количеството валежи. Това съобщиха от пресцентъра на Главната инспекция по труда.
Работодателите са предприели превантивни мерки във връзка с обилните валежи и предполагаемия голям водоприток към мините. Това показват резултатите от проверките на Инспекцията по труда в 15-те работещи мини у нас.
Извънредната инспекционна кампания е била организирана заради усложнената обстановка в страната след продължителните валежи.
Проверките са установили, че всички 15 дружества, които извършват подземен добив на рудни и нерудни полезни изкопаеми и въглища, имат готовност да поемат водопритоци, много по-големи от максимално регистрираните за май.
Анализът на данните показва, че водопритокът през май значително превишава регистрирания през септември 2013 г. Аналогични са данните и от другите предприятия, за които са предоставени такива.
Където се налага, са изградени водоотвеждащи системи чрез подземни канали, канавки, бетонни стени, висящи тръбопроводи и др., чиято цел е да ограничи до минимум постъпващата вода в подземните изработки, пише в съобщението.
Рудниците в близост до реки са подсигурени срещу високи води на водните басейни чрез временни диги около входовете. Във всички предприятия за подземен добив има установена практика да се извършват периодични прегледи на крепежите и състоянието на изработките.
Въпреки добрата подготовка, са били установени и единични нарушения. На някои места не се извършва измерване на притока на рудничната вода, се посочва в съобщението.
В един рудник не се ремонтират своевременно аварирали помпени агрегати, в резултат на което броят им в определени периоди пада под необходимия минимум. Не е осигурено резервно електрозахранване на помпените агрегати за част от един рудник.
В друг не се води документация за надзора на помпената станция. Установен е корозирал основен тръбопровод на воотливната система, който не отговаря на изискванията за безопасност и здраве при работа.
Установени са и други нарушения по безопасността на труда, които не са свързани с осигуряването на водоотлив. По време на проверките са съставени пет акта за спиране на машини, съоръжения и работни места, както и два за установяване на административно нарушение на длъжностни лица.
Водещи
-
ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните изпити в 12 клас
Става дума за разпоредби от Наредба № 11 от 1 септември 2016 година за оценяване на...
28.03 | 17:40
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Бил Гейтс: Хората няма да бъдат нужни „за повечето неща“ в рамките на следващите десет години
Гейтс определи тази визия за новата ера като „безплатен интелект“, в разговор миналия месец с...
28.03 | 17:00
-
Цените на плодовете и зеленчуците ще падат след средата на април
Млякото поскъпна със 17% за година
28.03 | 16:30
Най-четени
-
Правителството залага 3 милиарда лева за капиталови разходи в инфраструктурни проекти
Други важни инфраструктурни проекти
28.03 | 11:59
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар пред медиите по актуални теми
Той уточни, че има разлика между "Булгаргаз" и "Булгартрансграз".
28.03 | 10:45
-
НСИ: Добрич изпреварва всички градове по ръст на възнагражденията
Големи разлики между областите
28.03 | 12:30
-
Баба Марта показа нрава си и посипа със сняг някои части на страната
Нищо, че вече е пролет
28.03 | 15:45