Обвинителят на Димов: Нямаше да има режим в Перник, ако не се подаваше вода към „Стомана“ и ТЕЦ-а 16.01 | 13:30

Прокуратурата е събрала нови два тома обвинения срещу бившия екоминистър

От iNews.bg

Нови 2 тома доказателства представиха на съдебното заседание срещу Нено Димов. Днес Апелативният спецсъд разглежда мярката за неотклонение на бившия вече министър на околната среда и водите, предаде репортер на БГНЕС.

Обвинението ще поиска експертиза на каква цена "Стомана” и "Топлофикация-Перник" са получавали вода. По предварителни данни двете предприятия са плащали по 13 стотинки на кубик, а гражданите – по 2 лева.

Според адвоката на Димов Ина Лулчева, цялото обвинение срещу бившия екоминистър се базира на предположения. Нено Димов от своя страна посочи пред съда, че се е доверявал на експерти.

Прокурорът Росица Славова разкри какво съдържат новите два тома по делото и че щетата за държавата е в резултат на огромната разлика в цената на водата, заплащана от индустрията и перничани.

"Събраните нови доказателства съдържат разпити на свидетели основно от дирекция "Управление на водите” в МОСВ. Експертите са обяснили механизма, по който се изготвят проектомесечните графици по отношение на водоподаването на водния ресурс от яз.” Студена”. Крайното решение се взимало от Нено Димов, бивш министър на околната среда и водите”, заяви тя и добави: "По отношение на щетата трябва да се има предвид, че водата за промишлени нужди е платена на цена от 13 стотинки”, уточни Славова.

Тя е убедена, че ако не е била подавана вода към "Стомана” и ТЕЦ "Перник", сега перничани е нямало да бъдат на режим.

По думите ѝ предстои да бъдат назначени експертизи, които да докажат на каква цена е закупуването водата от индустрията и гражданите, защото разликата е огромна, поясни прокурорът.

Според адвоката на Нено Димов Ина Лулчева, заиграването с цената на водата е некоректно, защото тя не се определя от екоминистъра.

"Нито една заявка за вода не е ограничена заради промишлената. Министърът управлява водите, не цените. От това щета няма, защото предприятието има право да получи вода при положение, че има капацитет и да плати цената, на която се отпуска”, каза Лулчева.

Тя посочи още, че прокуратурата днес е признала, че всички изнесени данни от нея са предположения, които тепърва ще доказва с назначаването на експертизи.

"Това означава, че не може да има обосновано предположение за извършено престъпление, защото няма факти по делото, които го установяват”, заяви тя.

БГНЕС припомня, че в събота Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд искане за налагане на мярка за неотклонение "Задържане под стража" на Нено Димов. Спецсъдът го остави под стража.

Той е обвинен в качеството си на министър на околната среда и водите за умишлена безстопанственост, довела до водната криза в Перник. Според прокуратурата Нено Димов не е изпълнил задълженията си да прекрати подаването на вода за промишлени нужди, въпреки че е бил информиран, че притокът в язовир "Студена” е значително по-малък от разхода на вода.

Водещи

Най-четени