Обвиниха сирийци в тероризъм, хванати на границата на път за Сирия 27.07 | 14:55
Имали бежански статут в Германия, но се връщали, за да станат джихадисти
Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу трима сирийци за участие в престъпление, представляващо тероризъм. Обвинените са Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим, съобщиха от спецпрокуратурата.
Тримата са обвинени в това, че на 07.02.2016 г., като чужденци – граждани на Сирия, с цел да участват в престъпление по чл.108 а, ал. 1 НК – тероризъм, като членове на терористичните организации "Мюсюлмански братя" и "ИДИЛ" ("Ислямска държава на Ирак и Леванте"), включително против чужда държава, са влезли на територията на България през границата ни с Гърция, уточняват от обвинението.
Разследването на Специализираната прокуратура е установило, че тримата – съответно на 20, 22 и 25 години, са сирийски граждани, получили статут на бежанци в Германия. На неустановена по делото дата през януари 2016 г. сирийците решили да пътуват от Германия през Гърция и Турция към Сирия, където да се включат в редиците на терористичните организации "Мюсюлмански братя" и "Ислямска държава".
"Целта им била да участват в престъпление по чл. 108а, ал. 1 НК – тероризъм, включително против чужда държава. За това свидетелстват множеството снимки на бойци от терористичните организации "Мюсюлмански братя" и "ИДИЛ", открити в мобилните телефони на обвиняемите, както и техни комуникации с неустановени по делото лица, съдържащи реплики като: "…само дето в работата има риск, забранен в международен мащаб"; "идвам при теб и умирам преди теб", разкриват от спецпрокуратурата.
На 05.02.2016 г. тримата пристигнали в Гърция от Германия, като направили опит да преминат през границата на Гърция с Турция, но на граничния пункт били спрени от турските гранични власти и били върнати отново в Гърция. Тъй като не могли да навлязат на територията на Турция през гръцко-турската граница, те решили да преминат на българска територия, а оттам отново на турска.
На 07.02.2016 г. обвиняемите предприели пътуване с автобус от гр. Александрополи до Пловдив. Автобусът изпълнявал редовни превози от Кавала до Пловдив. От там взели автобус до София, където пристигналина 07.02.2016 г. около 21.00 часа.
На столичната автогара терористите били посрещнати от свидетел и с негова помощ се настанили в хотел "Надежда" в ж.к. "Надежда", където пренощували. На следващия ден - 08.02.2016 г., те напуснали хотела и около 17.30 часа се качили на международния влак София – Одрин, Турция. С влака обвиняемите се придвижили до гр. Свиленград, който пристигнал в 00.40 часа на 09.02.2016 г. на гарата.
Слизайки от влака, тримата се отправили към гранична пирамида № 315, където възнамерявали да преминат през българо-турската граница на територията на Турция.
По същото време служител на "Гранична полиция" водел наблюдение с термовизионна камера на района. Той забелязал придвижването на обвиняемите. "Направило му впечатление, че вървят, спират, оглеждат се и отново продължават към граничната пирамида. Граничният полицай изпратил граничен наряд да задържи обвиняемите. Въпреки направения от тях опит да преминат нелегално границата ни с Турция, били задържани в района на 315-та гранична пирамида от граничните полицаи. За този им опита за преминаване на държавната граница без разрешение на надлежните органи на властта и не през определените за това места, под ръководството на Районна прокуратура – Свиленград, е проведено незабавно производство и тримата са били задържани от прокурора", се посочва в съобщението.
В рамките на 72-часовото им задържане, разследването срещу тях за престъпление по чл. 279 ал.1 във вр. с чл. 20 НК и вр. с чл. 18 от НК е приключило и същите са осъдени на 12.02.2016 г. от Районен съд - Свиленград. И на тримата обвиняеми е наложено наказание лишаване от свобода за срок от по шест месеца, изтърпяването на което било отложено за всеки от обвиняемите за срок от три години, както и глоба в размер от по 200 лева.
На 12.02.2016 г. Специализираната прокуратура е повдигнала обвинение на Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим за престъплението по чл. 108а, ал. 7 вр. с ал. 6 вр. с ал. 1 НК и е постановила задържането им до 72 часа. С определение на СпНС от 15.02.2016 г. обвиняемите са задържани под стража.
И до момента те се намират в следствения арест на ул."Майор Векилски" в София. При разследването са разпитани 8 свидетели, включително и с тайна самоличност, иззети са телефоните на извършителите и е изготвена техническа експертиза на съдържанието на телефоните им.
Специализираният наказателен съд е насрочил разглеждането на делото на 02.08.2016 г. от 10.30 часа и е потвърдил мерките им за неотклонение "Задържане под стража". За престъплението по чл. 108а, ал. 7 вр. с ал. 6 вр. с ал. 1 НК – тероризъм, е предвидено наказание лишаване от свобода до 10 години.
Водещи
-
FT: Торби с пари и златна тоалетна - корупционната криза, поглъщаща правителството на Зеленски
Високопоставени украински представители са обвинени, че са вземали подкупи от проекти за...
16.11 | 15:30
-
Какво да сложим в портфейла, за да привлечем пари?
Вижте и какво не трябва да се държи в него
16.11 | 15:00
-
Системата „Бонус-малус” влиза в сила от февруари
Принципът ѝ е: колкото по-малко са щетите по автомобила, толкова по-евтина излиза „Гражданска...
16.11 | 14:00
Най-четени
-
Държавата дава ваучери по 20 000 лв. за саниране на къща
16.11 | 10:40
-
Назначаването на Румен Спецов за особен управител на „Лукойл“ поражда сериозни въпроси
Темата коментира зам.-председателят на парламентарната комисия по енергетика и депутат от...
16.11 | 11:58
-
При рутинна проверка: Хванаха 17-годишния син на Радан Кънев с марихуана
Бащата е повикан в 6-о районно, откъдето в събота предиобед е прибрал своя непълнолетен син
16.11 | 09:45
-
Добрев за бюджет'26: Работата е толкова объркана, че следващият бюджет ще е хубав
Той предупреди, че дефицитът може да бъде над 3%
16.11 | 13:00