Обединяват ВиК дружества 09.11 | 15:56
Това предвижда новата реформа в сектора, целяща да ограничи загубата на вода
Реформа във водния сектор е наложителна, тъй като качеството на услугата си остава едно, а загубата на воден ресурс варира между 50 и 60%. Това заяви председателят на Комисията по регионална политика и местно самоуправление към НС Любен Татарски по време на среща по повод промените в Закона за водите.
Реформата ще продължи поне две години, допълни той.
От КНСБ настояха за подготовка, изработване и приемане на нов Закон за ВиК услугите.
На срещата бяха обсъдени притесненията на ВиК операторите и техния председател – Ангел Престойски, а именно дали чрез измененията в Закона за водите и предвиденото обединяване на ВиК дружествата на регионален принцип, ще се създадат предпоставки за тяхното приватизиране. "Струва ли си тази реформа да се проведе по този начин? Процесът трябва да бъде извървян със синдикатите, които да имат думата, тъй като има прекалено много неясноти”, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в хода на дскусията. Той акцентира върху факта, че до този момент Законът за водите е изменян над 40 пъти и въпреки това без успех за разрешаване проблемите във ВиК сектора.
Според заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев на места ситуацията е критична и е дошло време за малко по-смели действия. Той коментира, че парламентът е приел съществуващото положение, а не това, което е предложено от вносителя, като по този начин всички активи на дружествата остават общински, с изключение на тези, които обслужват повече от една община. Така, според него, се запазва принципът от 2009 г. и промени в собствеността няма да има.
Той обаче подчерта, че ще се продължи с реформата в посока обединяване на дружествата, тъй като "единствено обединението може да ни направи по- силни, а сепаратизмът ни прави по-слаби”. Според него не е вярно това, че целта на окрупняването е да направи дружествата по-атрактивни за някои с икономически интереси, а е да станат достатъчно големи, за да имат необходимия капацитет и да задоволяват нуждите на потребителите.
Добромир Симидчиев каза, че е важно на територията на един оператор цената да бъде единна, тъй като разделянето на цените, както е в момента, предполага облагодетелстване на едни и наказание за други. Той каза, че само някои административни позиции ще отпаднат като работни места.
Водещи
-
Борисов се отказва от председателското място на Комисията по външна политика
Групата на ГЕРБ-СДС номинира за позицията Йорданка Фандъкова
23.01 | 18:30
-
След 430 дни в плен: Българите от Galaxy Leader прегърнаха близките си (ВИДЕО)
Самолетът с Любомир Чанев и Данаил Веселинов кацна на летище София
23.01 | 16:45
Най-четени
-
МС изтегля проектобюджета за 2025 г. и внася нов до 14 февруари
Финансовият министър Теменужка Петкова: Ситуацията е тежка
23.01 | 14:00
-
Борисов: Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник
"Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник, само че от външната страна",...
23.01 | 10:30
-
Още две области обявяват грипна епидемия
23.01 | 14:30
-
Аварии на "Топлофикация София" оставиха хиляди столичани без парно и топла вода
Две аварии в кв. "Изток". Едната е от 20 януари и засяга бл. 65, като се очаква тази вечер...
23.01 | 11:00