Обмислят часове, в които децата да играят навън 08.04 | 14:15
Какво ще се случи, ако впоследствие се родят деца с увреждания, защото сме лишили бъдещите майки от надлежно наблюдение по време на тяхната бременност, попита Мария Петрова

"Светъл коридор" за разходка на деца в градинки и площадки предлага адв. Мария Петрова. Специалистът по медицинско право и доскорошен член на разпуснатия Медицински съвет към МС е изготвила мотивирано становище по предложението си.
Става въпрос за часови отрязък, в който деца от различни възрастови групи да излизат за разходка с преминаване през паркове и градини, без струпване на детските площадки и съоръжения.
"Давате си сметка не само колко е трудно едно дете да бъде задържано вкъщи, а как това би се отразило на здравето му", посочи адвокат Петрова пред БНР.
Една част от наложените сега мерки заради извънредното положение не са подходящи за хората с хронични заболявания, смята Мария Петрова. Министерството на здравеопазването и Министерският съвет не са измислили достатъчно добър механизъм за равен достъп до дължимата медицинска грижа, изтъкна тя.
Спирането на детските и женските консултации например по думите й крие рискове както за здравноосигурените бременни жени, така и за децата като контингент, който подлежи на планови имунизации.
Какво ще се случи, ако впоследствие се родят деца с увреждания, защото сме лишили бъдещите майки от надлежно наблюдение по време на тяхната бременност, попита Мария Петрова.
За някои пациенти отлагането на планови операции може да доведе до негативни последици за здравето, предупреждава юристът.
Относно работата на денталните практики в ситуация на неотложност тя посочи, че няма легална дефиниция за това какво е неотложност. "Това са хиляди стоматолози – една част от тях не работят, други работят при определени условия..."
Необходимо е малко повече обмисляне на мерките при формирането на заповедите, така че те да не звучат недвусмислено и да не пораждат въпроси от типа на какво е предпазна маска и разходка на двама възрастни, категорична е адвокат Мария Петрова.
Отвъд разхлабването на режима за провеждането на фермерските пазари, трябва да мислим и за това, че извън извънредното положение продължава да има хора с нужда от медицинска грижа, подчерта специалистът по медицинско право.
Водещи
-
Патриархът: Да пазим езика си и писмеността, защото са свещени
Красимир Вълчев: 24 май олицетворява българската духовноста и нашия уникален принос в...
24.05 | 16:00
-
Тайни за Кирил и Методий - кътани в архивите на Ватикана
Римският гроб на по-малкия брат e сгрешен, имената им били Църхо и Страхота
24.05 | 15:30
-
43% от българите не са прочели нито една книга през последната година
Това сочи проучване на "Тренд"
24.05 | 15:00
Най-четени
-
Френски министър иска забрана на парите в брой
Жералд Дарманен твърди, че проследяването на цифровите плаащания е много по-лесно и това ще...
24.05 | 11:40
-
Изненада! Фреди Меркюри има дъщеря, пазена в дълбока тайна
Сега тя е на 48 години и живее в Европа, където работи в областта на медицината и самата тя е...
24.05 | 12:00
-
България чества 24 май
24.05 | 08:00