Общината ни прибира до 2% от заплатата 14.09 | 13:33

Промяна в закона предвижда вече да плащаме данък върху доходите си не само на държавата, но и на кметството

От Кристиан Костурков

От следващата година трудещите се у нас може да се наложи да плащат по висок данък върху доходите. Причината не е в увеличаване на 10-процентната ставка, а в нов налог, който общините могат да налагат по свое усмотрение. Идеята е записана в проект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане с препратка към Закона за данъците върху доходите на физическите лица, подготвен от Министерството на финансите.

Предложените текстове дават възможност на общините също да налагат данък върху доходите на хората. Размерът му може да бъде от 0 до 2%, като това ще се определя от всяка община самостоятелно. При възможна нулева ставка обаче излиза, че някое кметство може да реши да не облага допълнително своите жители. В противен случай обаче хората ще трябва да се подготвят да отделят по-голяма част от заплатата си. В най-лошия случай вместо сегашните 10%, на хората може да им се наложи да дадат на държавата и общината 12% от доходите си.

Освен това размерът на данъка, който евентуално ще плащаме на общината, може да се променя всяка година. Така веднъж той може да бъде 2%, а след 12 месеца – по-малко. Или пък обратното. Плащането на новия налог ще става през системата на НАП и ще бъде дължим на общината, където лицето е регистрирано по постоянен адрес. Така например човек, който работи в София, но официалният му адрес е в Кюстендил, ще плаща въпросния данък на общината там. Каква ще бъде ставката за следващата година ще се решава от общинските съвети ежегодно до 31 октомври. При липса на решение ще се прилага нулева ставка.

Идеята част от данъка върху доходите да остава в общините не е нова, като през годините са се обсъждали различни варианти. Една от тях беше в Столична община налогът да е фиксиран на 1%, а според друга към кметствата да се насочва част от 10-процентовия налог, без да се налага те да облагат допълнително гражданите си. Със сегашните изменения, предлагани от финансовото министерство, може да се окаже, че хора с един и същ по размер доход ще плащат различен данък, тъй като по постоянен адрес се водят регистрирани в различни общини.

"С предложението се цели изпълнение на заложените в Стратегията за децентрализация и Програмата за нейното изпълнение приоритети и мерки, свързани с увеличаване на приходната база на общините чрез предоставяне на нови приходоизточници", посочват в мотивите си от финансовото министерство.

Според ведомството разширяването на приходната база на общините ще създаде възможност за повишаване на ефективността, по-пълно съобразяване с местните потребности и предоставяне на повече и по-качествени услуги на населението. С предоставянето на новия данък и съответно приходите от него следва да се повиши отговорността на местните власти за по-ефективно и ефикасно изразходване на средствата при спазване на засилена финансова дисциплина, ясно дефинирани приоритети и недопускане на просрочени задължения и вземания, посочват още от ведомството.

Източник: Econ.bg

Водещи

Най-четени