Общината ще следи маршрутките в София с GPS 14.11 | 10:23

Обмисля се и включването им в системата на градския транспорт

От Любомир Тасев

На предстоящия конкурс, който Столичната община ще обяви за превозвачи по допълнителните маршрутни линии, ще се иска и поставянето на GPS-устройства по подобие на тези в градския транспорт, съобщи за БТА заместник-кметът Любомир Христов.

Общината вече готви конкурсната документация, тъй като договорите на сегашните превозвачи изтичат през следващата година. Изключение са тези за превоза по линии с номера 39, 46, 47 и 48, които в момента се обслужват с анекси към договорите до следващ конкурс.

Заедно с новата конкурсна процедура, тече и оптимизирането на маршрутната мрежа, посочи Христов. Вече е ясно, че ще бъдат закрити маршрутни линии 4, 19, 23, 24, 25, 26, 28, 30 и 36, а маршрута на тези по номер 1 и 46 ще се слее.

Исканията за закриването на линиите дойдоха и от Сдружението на маршрутните превозвачи. И преди това заявено намерение по 11 от маршрутните линии, включени в транспортната схема, не се извършваха превози поради нерентабилността им. В момента в столицата ежедневно се движат 380 микробуса по 38 маршрутни линии на няколко превозвача - "ЕГ-6" ООД, ЕТ "Сиси-Т", "Карина СПС", "Борекс трас", "Ант Фарма" ООД и "Сева транс".

Маршрутните превозвачи бяха едни от длъжниците на общината с несъбраните такси за общо 40 000 лева. По думите на Христов много голяма част от сумата вече е събрана като остават "няколко хиляди лева".

Новите конкурсни условия ще предвидят и изискване към кандидат-превозвачите да имат автобуси, пригодени и за хора с увреждания.

Практиката до момента показа, че има възможност да се мисли и за организацията на финансиране на тези линии, посочи Христов. Единият вариант е то да си остане по сегашния ред.

По думите му обаче се мисли и за включването на маршрутките в системата на градския транспорт. Новите конкурси ще са по нова транспортна схема, която е различна от тази в настоящия момент, посочи заместник-кметът. Идеята е този вид транспорт да е допълващ основния градски транспорт, смята Христов.

Работи се по изработването на маршрути за такъв тип транспорт за кварталите "Младост", "Люлин", "Надежда", "Връбница", "Толстой", където има концентрация на хора, градският транспорт се движи по основните пътища, а маршрутките може да са довозващи до спирките на метрото, както и да са вътрешноквартален транспорт. Тогава обаче на дневен ред ще изникне проблемът с цената на билета им и заради това обмисляме и вариант те да са част от системата на градския транспорт и да се финансират по същия начин, както останалите транспортни оператори, обясни заместник-кметът.

Според Христов няма да е проблем при пълното въвеждане на електронната система за таксуване на пътниците и разработването на почасов билет или за брой пътувания, превозът с маршрутка, също да е включен към него, вместо от пътуващите да се купува билет един път за маршрутната линия, а втори път - за останалия наземен транспорт или метрото.

Водещи

Най-четени