Общините вдигат такса смет през 2025 г. и без нова формула 21.11 | 12:45

Съобразно екологичното законодателство, на общините е вменен ангажиментът и отговорността по сметосъбиране, сметоизвозване, депониране на отпадъците, подчерта той.

От iNews.bg

Кметовете на 35 общини от Югозападна България се събраха в Благоевград, за да изразят обща позиция по отношение на политиките на местните власти за управлението на отпадъците.

"С оглед на това общините да гарантират плавното преминаване от 1 януари 2026 г. към новия начин на формиране на таксата "Смет", голяма част от общините изпитват големи трудности, дори и остър дефицит на средства относно обезпечаването на тази изключително важната обществена функция. Това е една от най-големите социални функции - чистотата в градовете и населените места", коментира кметът на Сандански и председател на Съюза на югозападните общини Атанас Стоянов в ефира на "България сутрин".

Съобразно екологичното законодателство, на общините е вменен ангажиментът и отговорността по сметосъбиране, сметоизвозване, депониране на отпадъците, подчерта той.

"Това е денонощна работа", допълни той.

Идеята е да се тръгне към плавно и социално поносимо повишение на такса "Битови отпадъци".

"За да тръгнем в посока изпълнение на принципа "замърсителят плаща", а такъв очевидно ще бъде въведен през 2026 г., ние предприехме мащабна кампания по информираност на нашите съграждани - това е неизбежен процес. Общините продължават своята дейност относно мотивиране на хората и бизнеса относно разделното събиране при отпадъците", обясни Стоянов пред Bulgaria ON AIR.

По отношение на югозападните общини кметът съобщи, че се очаква повишението да бъде между 25 и 30%.

"Това е мотивирано, аналитично мислене и предложение на кметовете, за да може чрез актуализирането на такса "Битови отпадъци" да бъде спасена ситуацията", обобщи Стоянов.

По думите комуникацията с властта е затруднена заради липсата на редовен кабинет.

Водещи

Най-четени