Общо длъжниците в България, срещу които се водят изпълнителни дела, са малко над 1 млн. души 19.11 | 11:15
4000 души до 20-годишна възраст са задлъжнели със заеми и бързи потребителски кредити. Длъжниците на възраст до 25-гoдини са 36 000, a задлъжнелите между 25 и 30 г. са 80 000 души.
Общо длъжниците в България, срещу които се водят изпълнителни дела, са малко над 1 млн. души, показват данните на Камарата на частните съдебни изпълнители към ноември тази година.
4000 души до 20-годишна възраст са задлъжнели със заеми и бързи потребителски кредити. Длъжниците на възраст до 25-гoдини са 36 000, a задлъжнелите между 25 и 30 г. са 80 000 души.
По-тревожното от проучванията е, че потребители до 30-годишна възраст вземат кредити, за да отидат в чужбина или да си купят модерна техника и дрехи. Не са малко и тези, които харчат цялата си заплата в нощни заведения и казина. Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките в бюджета си до следващата заплата, показват данните, събрани от съдебните изпълнители.
"Необмислените покупки и честото вземане на пари назаем са показател за липсата на финансова култура и грамотност при подписване на договори за кредит и неправилно разпределяне на приходите и разходите", алармират от камарата.
ЧСИ-тата наблюдават и устойчива тенденция да се увеличава делът на тези, които прибягват до заеми, бързи и потребителски кредити, основно сред хора в началото на своята трудова кариера и студенти. Те изпитват затруднения при месечното изплащане на вноските, защото работят сезонно, а ако са на постоянна работа, то е предимно в сферата на услугите, които са ниско платени.
От бранша отчитат това като тревожна тенденция и започват кампания за ограмотяване на младите хора как да управляват личните си финанси без да влизат в спирала от дългове. От камарата отбелязват, че влизането в дългова спирала на младежите може да съсипе не само обещаващата им кариера, но цели животи.
През учебната 2024/2025 г. камарата адресира проблема чрез национална кампания "Управление на лични финанси и кредити - основни правила и информирани решения". В рамките на кампанията в класните стаи на най-големите ученици (в 11-и и 12-и клас, 17-19-годишни) ще влизат съдебни изпълнители, които да разяснят на младите как да се грижат за личните финанси, да управляват приходите и разходите си, да планират кредитите и ще им дадат също базови знания за тях. Кампанията започва в сряда от столичното 127. СУ "Иван Николаевич Денкоглу".
Учениците ще получат примери от практиката, онагледяващи резултата от необмислени действия, които могат да поставят младежите в трудна финансова ситуация, уточняват от Камарата на ЧСИ. Целта е тези, на които предстои да влязат в стопанско-икономическия живот на страната, "да бъдат по-подготвени за новите отговорности и предизвикателства, пред които ще се изправят".
Водещи
-
Всеки може да занесе вейп за изследване в съдебната химико-токсикологична лаборатория в Александровска болница
Изследването струва 178 лв. и се извършва в рамките на 2-3 дни.
03.01 | 17:40
-
Общината с важна информация за гъстата мъгла и чистотата на въздуха в София
Замърсяването на въздуха в последните дни остана под критичното, въпреки екстремните...
03.01 | 17:00
-
„Зелени Балкани“ отговориха на нападките: Птиците край Копривщица не са отровени, не е и птичи грип
Според аутопсията, става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в...
03.01 | 16:20
-
Край на свободния достъп до Терминал 2 на летище София
Нова система за управление на автомобилния трафик пред Терминал 2 влиза в сила от 9 януари
03.01 | 16:00
Най-четени
-
Шоково поскъпване на хляба в началото на годината
Хлябът поскъпна с 40 стотинки за три дни
03.01 | 13:59
-
До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата
Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.
03.01 | 10:20
-
Костадинов: След всяка коалиция на ГЕРБ остава поне един политически труп
"ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН, а те, така като гледам, нямат нищо против", написа...
03.01 | 14:20