Овощните градини в Североизточна България сериозно пострадаха от ниските сутрешни температури 07.04 | 13:00
Овощарите не са оптимисти, защото се очакват още слани. Миналата година на отделни места е имало замръзи, но не толкова масово, както сега

Овощните градини в Североизточна България сериозно пострадаха от ниските сутрешни температури напоследък. Овощарите констатираха щети по поречието на Дунав, в Силистра, Русе, най-северната част на област Добрич, в Шуменско.
"На 29 март температурите паднаха до минус 5,5 градуса, а в Шумен – до минус 7 градуса. А в овощните градини в нашия район бяха цъфнали кайсиите, черешите и прасковите. Те са много сериозно повредени. Кайсията 90% е унищожена, останаха по-късно цъфтящите, но масово е загинала от замръза", казва Димитричка Търпанова, зам.-председател на Добруджанския овощарски съюз, предаде Про Нюз Добрич.
Според нея проблемът не е само в Североизточна България, а и в Сливенско, Казанлък, Бургас, Старозагорско. "Толкова поражения по черешите не е имало отдавна. Когато през 2020 година измръзнаха кайсиите, черешата оцеля. Но ранният цъфтеж, изтеглянето на времето на цъфтеж допринася за този лош развой. Сега и при крушата има проблеми - около 70% от дърветата са пострадали", твърди Търпанова.
Преди дни от Министерството на земеделието обявиха, че ниските температури са били критични за овощните видове, встъпили във фаза цъфтеж, и се наблюдават сериозни щети – между 80 и 100% върху плодните дървета. В срок до 10 работни дни след възникване на събитието земеделците могат да подадат заявления за помощ. Предвид спецификата в развитието на овощните видове и необходимостта от повече от един оглед, проверките от постоянно действащите експертни комисии ще се извършват в период от 3 до 4 седмици след подаване на заявлението. По този начин ще може да се направи точна оценка за процента на щетите, нанесени от ниските температури.
"Проблемът тук е, че ако не е 100% унищожена реколтата, производителят няма право на подпомагане. Той няма да получи нищо, ако овощната градина е увредена 80% например. Средствата от тази помощ се получават декември месец със заповед на министъра", поясни Търпанова.
Овощарите не са оптимисти, защото се очакват още слани. Миналата година на отделни места е имало замръзи, но не толкова масово, както сега.
"Всяка година има поражения, но рядко са годините с такова масово унищожаване на овощни градини. 2020-а беше такава, тази също. Лошото е, че зачестяват тези аномалии. Миналата година например голямата суша беше причина част от овощните градини да имат по-малка заложба", казва още Търпанова.
По думите ѝ и тази година ще е трудна за овощарите - и заради липса на производство, и като пазар. Миналата година браншът беше недоволен от ниски изкупни цени, които не покриват разходите за производство, проблемен пазар, нерегулиран внос и липса на адекватна държавна политика.
Водещи
-
Трима служители задигнали 228 200 лв. от „Български пощи“
Предстои СГП да внесе в Софийски градски съд искания за постоянен арест спрямо всеки от...
10.07 | 18:20
-
Забравете за дубайския шоколад, измирските бомбички са новият голям хит
Ето как да си ги приготвите у дома
10.07 | 17:45
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
Нефролог обяснява как излишните килограми водят до хронично бъбречно заболяване
Излишните килограми представляват сериозна заплаха не само за сърцето и ставите, но и за...
10.07 | 12:30