Огради и засилена охрана в държавните училища! А в общинските? 18.03 | 19:45
Външни лица и родители не може да влизат свободно в сградите и дворовете и в детските градини

В късния петъчен следобед пресцентърът на МОН разпространи съобщение, в което пише, че Меглена Кунева е разпоредила на директорите на държавни училища и на началниците на регионалните инспекторати да вземат мерки за повишаване на сигурността на учениците и учителите.
Като причина за мярката, която отново отбелязваме се отнася до държавните училища, от МОН обясняват зачестилите случаи на агресивно поведение на външни лица, в т.ч. и родители, които влизат свободно в училищните дворове и сгради.
Министърът препоръчва да се изградят огради на училищните дворове там, където липсват и да се укрепят съществуващите.
Тя очаква да се създаде рестриктивен пропускателен режим в училищата и изисква от директорите и инспекторатите срещи с охранителните фирми, за да се вземат мерки за подобряване на дейността им.
В съобщението се казва, че Кунева "изразява увереност" в писмо до НСОРБ и неговия председател Даниел Панов, че "общинските администрации в страната ще се включат с подобни мерки за засилване на сигурността в училищата и детските градини".
Това означава, че общините ще трябва с пари от собствения си бюджет да финансират дейностите по охраната на училищата. Но МОН не може да разпореди на кметовете да изградят огради и да назначават още охранители. В случая е важно МОН да уточни дали за тези дейности държавата ще отпусне някакви средства или те ще трябва да се осигурят от училищния бюджет.
Най-неясно е финансирането на охраната в малките общини. Това, че "според Кунева трябва да се осигури контролиран достъп на външни лица в училищните дворове в учебно време, а в извънучебно да не се допускат изобщо", означава ли, че държавата изисква 24-часова охрана на сградите.
Как ще бъде постигнато това в малките училища или в малките общини, където общините дофинансират дейности, като осигуряването на транспорт за деца, които трябва да пътуват между различни села. Ако за бюджета на София не беше проблем да се отделят 40 хиляди лева, с които да бъдат превозвани децата от ромските квартали, то си спомняме случая във Велинградско, където децата от Цветино, Магерово и Абланица се тъпчеха в багажник, заради липса на пари за нов автобус.
Да не говорим за случаите, в които деца събираха пари за охрана!
Отговорността за охраната в общинските училища всъщност се пада на директорите. Ако бюджетът е малък, ще се осигури един охранител, който често е пенсионер. Но как един пенсионер ще осигури контрол върху това кой влиза в учебно време, камо ли в неучебно.
Последният случай на "агресивно поведение" е от Разград. Там майка нахлу в час и удари учителката на сина си пред смаяните погледи на учениците. Жената посегнала на преподавателката с мотива, че тя е отнела хилка на сина ѝ. Всъщност с въпросната хилка за тенис и топка момчето се опитвало да уцели своята преподавателка и след направените няколко забележки педагожката ги прибрала. Разградското училище е общинско.
Водещи
-
Лидерът на "Спаси София" посочи проекти, които "дори ГЕРБ не си позволиха да направят"
"Кой "натресе" Богдана Панайотова за главен архитект, защото това беше капката, която преля...
23.04 | 13:45
-
Владимир Путин: Русия осъзнава тежката ситуация на Балканите
Москва и Белград затвърждават съюзническите си отношения чрез църковна дипломация
23.04 | 13:30
-
Желязков: За 100 дни приехме своите програма и бюджет, преминахме през два вота на недоверие
Правителството отбелязва 100 дни през тази седмица
23.04 | 13:15
-
Паркът “Врана” загива
През последните години поддръжката, съхранението и развитието му клони към нула, съобщават от...
23.04 | 13:00
Най-четени
-
Българска делегация, водена от Росен Желязков, ще бъде на погребението на папа Франциск
В делегацията ще участват още вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.
23.04 | 10:15
-
Днес празнуваме Светла сряда с обичаи за дъжд и защита от болести
Ладино хоро - магия в движение
23.04 | 09:15
-
За нормален живот човек се нуждае от близо 2000 лева месечно
Български парадокс: По-бедни, но с по-скъпи стоки
23.04 | 10:30
-
От началото на следващата седмица спират парното отопление в Перник
Документите се приемат в един от клиентските центрове на дружеството.
23.04 | 09:59