Окончателно: Депутатите забраниха продажбата на райски газ на физически лица 25.09 | 19:15
Досега законовите текстове засягаха само разпространението на непълнолетни
Парламентът прие окончателно на второ четене промени в Закона за здравето, с които се забранява продажбата на диазотен оксид (райски газ) и пълнители с него, включително и онлайн, на физически лица. В подкрепа на забраната гласуваха 105 народни представители, 47 бяха "против" и 12 се въздържаха, предаде БТА.
До момента беше забранена продажбата на райски газ на лица под 18 години, а с промените се въвежда пълна забрана за продажба на физически лица, извън случаите на еднолични търговци, чийто предмет на дейност включва продажбата на райски газ на търговци. Предвидена е и забрана за рекламата на диазотен оксид (райски газ) в онлайн платформи.
По време на дискусията Корнелия Нинова ("БСП за България") призова да не се подкрепя текстът в този му вариант. Тя посочи, че в него се казва, че търговец може да се регистрира с такъв предмет на дейност и да продава на други търговци. По думите й текстът е изкривен между първо и второ четене. Скрит лобизъм, скрити интереси, лицемерие, че искаме да се борим с проблема и с всичко това на гърба на нашите деца, коментира Нинова.
Казахте нещо, което не е вярно, а именно, че този текст е лобистки, отговори й Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС). Той обясни, че ако не допуснат продажба на райски газ на еднолични търговци, изпадат в ситуация, в която в много медицински и стоматологични кабинети няма да може да се осъществява обща анестезия. Нито един от нас няма намерение да защитава райския газ, увери Ангелов.
Александър Симидчиев ("Продължаваме промяната-Демократична България") обясни, че се забранява продажбата на райски газ на физически лица, като единственото изключение, което няма как да не бъде направено, е за едноличните търговци, но само ако го впишат в предмета си на дейност в Търговския регистър. Той посочи, че тези търговци ще са под особен надзор и ще могат да продават само на търговци. Симидчиев допълни, че досега нямаше такъв режим на регистрация в предмета на дейност.
Който наруши забраната за продажба на т.нар. райски газ на физически лица се наказва с глоба от 5000 до 10000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – от 10000 до 20000 лв. Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 20000 до 30000 лв., а когато нарушението е извършено в обект – заведение за хранене и развлечения, както и при повторно извършване на едно и също нарушение – от 30000 до 40000 лв. и затваряне на търговския обект.
От БСП искаха служителите на МВР да могат да пишат актове за нарушения по Закона за здравето, но текстът отпадна при гласуването в пленарна зала. Маноил Манев (ГЕРБ-СДС) посочи, че този текст дава правомощия, които са абсолютно кухи, и ще блокира действието на закона. Представете си как обикновените полицаи започват да пишат актове по закон, който не познават и не са обучени да прилагат, коментира колегата му Костадин Ангелов. Българските полицаи не са толкова глупави, колкото се опитвате да ги изкарате, те могат да различат един флакон с райски газ, колкото инспектор на Българската агенция за безопасност на храните или на регионалната здравната инспекция, включително ще изземат флакона като доказателство към акта, посочи Иван Иванов ("БСП за България").
С измененията в Закона за здравето се задължават медицинските и немедицинските специалисти да въвеждат електронни данни за всяка извършена от тях дейност на пациента. Регламентира се възможността диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности да бъдат предоставяни от разстояние, както и да се оказва медицинска помощ чрез мобилни кабинети. Предвижда се министърът на здравеопазването да издаде наредба за реда за оказване на медицинска помощ от разстояние. Разпоредбите, свързани с упражняване на телемедицина, влизат в сила от 1 април 2025 г.
В Закона за лечебните заведения депутатите записаха, че болниците могат да извършват мобилни профилактични и скринингови дейности в труднодостъпни и отдалечени райони чрез мобилни структури. Текстовете, свързани с мобилната медицина, влизат в сила от 1 януари 2026 г.
Водещи
-
Димитър Манолов: Удължителният бюджет по-скоро ме тревожи, отколкото да ме радва
По думите му нова редовна план-сметка е малко вероятен преди средата на годината
03.01 | 17:40
-
Мадуро и жена му са на борда на „Иво Джима“
Пътуват за САЩ, където ще бъдат съдени за наркотероризъм
03.01 | 17:21
-
Паднало дърво заради силен вятър в София блокира трамваи
Временно спря движението на трамвайни линии №10 и №15 в столицата
03.01 | 16:40
Най-четени
-
Кола на заден ход блъсна и уби пешеходец
Трагедията се е разиграла в еленското село Руховци
03.01 | 12:40
-
Ураганен вятър с пориви над 120 км/ч нанесе сериозни щети във Враца
От общината призовават хората да останат по домовете си
03.01 | 10:00
-
Взривове и прекъснат ток в Каракас – хората масово напуснаха домовете си
Над венецуелската столица ниско са прелетели самолети, съобщават световните агенции
03.01 | 10:40