Окончателно: Прагът за кешови плащания остава 10 000 лв., без стимул донос-бонус 07.12 | 22:00
Депутатите приеха на второ четене изменения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)
Прагът за разплащанията в брой остава 10 000 лв., няма да има финансов стимул за подаване на информация за данъчни нарушения - т.нар. "донос-бонус", реши окончателно парламентът. Депутатите приеха на второ четене изменения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), съобщи БТА.
В пленарната зала не беше подкрепено предложението на Министерството на финансите прагът за кешовите плащания да бъде намален на 5000 лева. Отхвърлени бяха и предложенията на депутати прагът да се повиши на 20 000 или на 15 000 лева.
С измененията в ДОПК се въвежда изискване ресторантьорите, които предлагат услуги в заведения за хранене или развлечение с две, три, четири или пет звезди, да разполагат задължително с ПОС терминал. Отпадна обаче изискването да изплащат възнагражденията на работниците и служителите си задължително по банков път.
За неизпълнение на задължението за поставяне на ПОС терминал се предвижда глоба за физическите лица, които не са търговци, в размер от 100 до 500 лв., или имуществена санкция за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 2000 лева. При повторно нарушение глобата е от 200 до 1000 лв., а имуществената санкция - от 1000 до 4000 лева.
Информация за възможността за плащане и чрез ПОС терминал трябва да бъде поставена на видно за клиентите място в заведенията.
Измененията в ДОПК влизат в сила от 1 януари 2024 г., а изискването за ПОС терминали в заведенията – от 1 март догодина.
Водещи
-
Кредитите на домакинствата за суми над 1 млн. лева са нараснали с близо 63% за година
Депозитите на домакинствата за над 1 млн. лева нарастват с 24 на сто за година
07.11 | 15:00
-
Млада жена е била намушкана няколко пъти с нож в центъра на Благоевград
Полученият сигнал е бил за жена, лежаща на земята, обляна в кръв и с множество прободни рани.
07.11 | 15:00
-
Лек автомобил се вряза в сергии на Кооперативния пазар в Казанлък
По първоначална информация, жената, управлявала превозното средство, най-вероятно е объркала...
07.11 | 14:46
-
Хотелиери и ресторантьори скочиха срещу Бюджет 2026
Тези средства, според бранша, не са заложени в бюджетите за следващата година, нито в вече...
07.11 | 14:15
Най-четени
-
Запаси има, хората ще имат гориво, износът е спрян, коментира лидерът на "ДПС-Ново начало"
"Виждам истерията на "партията на пуделите" и на "Лукойл"
07.11 | 12:30
-
Продължава ремонтът на 11-километровия участък от АМ „Тракия“ в област Сливен
От „Пътна полиция“ уточняват, че при необходимост организацията на движението може да бъде...
07.11 | 10:30
-
Карлос Насар отказа трета оферта от Бахрейн
Евентуален трансфер е бил коментиран по време на визитата на щангиста в страната през...
07.11 | 09:45
-
Бизнесът: Няма да сме зрители в бюджетния театър!
Въпросът остава отворен: ще успеят ли синдикати, работодатели и изпълнителна власт да седнат...
07.11 | 11:02