Онко и психо диспансери протестират срещу сливането им с болници 11.05 | 19:14

Вървят подписки из цялата страна срещу болничната реформа на министър Москов

От iNews.bg

Представителите на комплексните онкологични центрове и всички центрове за психично здраве се обявиха твърдо срещу намерението на здравния министър Петър Москов да ги слее със съществуващите местни болници. В различни градове днес имаше символични протести на персонала в тези центрове против предстоящата болнична реформа. Министърът е убеден, че пациентите ще се лекуват по-добре с преминаване на диспансерите към болниците, тъй като в градовете, където няма диспансери, много раково болни и в момента се лекуват в болниците.

Лекарите от Комплексния онкологичен център в Пловдив започнаха символичен протест със сини лентички на реверите си, защото смятат, че структурата е доказала ефективността си и сливането на диспансера в местната болница ще е в ущърб на пациентите им.

Комплексният онкологичен център в Русе се обяви срещу подготвяното сливане с Многопрофилната болница за активно лечение, предаде БГНЕС. Там върви подписка на пациенти и техни близки, които не са съгласни с предлаганите от здравното министерство промени в Закона за лечебните заведения, съобщи управителят д-р Камен Кожухаров. Само за два часа подписа си са сложили над 150 души.

Според лекарите мотивът за дублиране на дейности от страна на диспансера и болницата не е съобразен със спецификата на дейност. Онкодиспансерът е общинско лечебно заведение, което се слива с държавно, каквато е МБАЛ-Русе. Лекарите споделят, че след като години наред диспансерите са били оставени на произвола на съдбата, държавата се е отървала от тях и ги е прехвърлила на общините. Най-накрая те са успели да си стъпят на краката и с различни мерки - комплектоване на персонал, участие в европейски програми, са успели да станат самоиздържащи се лечебни заведения. Сега искат да ги влеят в държавни болници, които в по-голямата си част са губещи и които държавата с години дотира заради техните загуби.

В Шумен също върви подписка от пациенти срещу вкарването на онкодиспансера в една структура с местната болница. За да избегнат готвената промяна и да запазят онкодиспансера като самостоятелно лечебно заведение, общинският съвет подготвя преобразуването му в специализирана онкологична болница.

Предстоящото сливане се отхвърля и от всички центрове за психично здраве в страната. Те са изпратили становище до премиера, здравния министър и парламента. Според тях мотивът за съкращаването на административни разходи не стои на дневен ред, тъй като немедицинския им персонал е между двама и петима души. Освен това приемащата структура – болницата, ще трябва да увеличи администрацията си, за да поеме несвойствените дейности, свързани с взаимодействие с полицията, прокуратурата, следствие и съд за пациенти с рисково поведение.

 

"В центровете за психично здраве има голям брой дейности, свързани с рехабилитация, ресоциализация и предоставяне на социални услуги на потребителите на тези лечебни заведения, което подпомага връщането им в общността. Тези дейности са неприсъщи за дейността на отделенията на многопрофилните болници за активно лечение", се казва в позицията, подписана от директорите на центровете за психично здраве. Според тях вливането би довело до размиване на отговорността за пациентите с рисково поведение и до непредсказуеми последици за обществото.

Водещи

Най-четени