Опасни лица многократно са пребивавали в България, разказват архивите 23.11 | 13:12

МВР предаде оперативни данни, съдържащи информация за международния тероризъм на комисията по досиетата

От Ивелина Георгиева

Лица като Илич Рамирез Санчес, известен като Карлос Чакала, Али Агджа и членове на "Хамас" и "Ал Кайда" многократно са преминавали през територията на България. Това показват оперативни данни на автоматизираната информационна система СОЛД (Система за обединен отчет на данни). Архивите са водени от бившата Държавна сигурност и МВР.

За оперативните данни разказа зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков по време на кръглата маса на тема "Международният тероризъм в документите на комунистическите тайни служби".

Автоматизираната система за отчет на данни е създадена през 1977 година на основата на споразумение, подписано от министрите на вътрешните работи на социалистическите страни по това време, обясни Вучков. Тя започва да функционира реално през 1981 година.

До началото на 1990 година в общата база данни на системата са въведени сведения за над 200 хиляди души и над 35 хиляди оперативно интересни чужди граждани, които са били съпричастни към международни терористични организации и нечленуващи в страните от споразумението в системата СОЛД.

Същността на системата се състои в съхраняване и обработка на данни и преработка на документи на български или чужди граждани, представляващи реална и потенциална опасност според тогавашните критерии. При създаването на системата страните са се договорили в тези документи да се съхранява информация за лица и служби от страни, които не са включени в споразумението. Тя е съдържала данни и за лица от особено опасни категории като терористи, диверсанти, похитители на заложни, лица свързани с крупната икономическа престъпност като международни контрабандисти на оръжие, лица от религиозните секти и др.

Източниците на информация в системата СОЛД са били водените оперативни дела и преписки на Държавна сигурност, посочи зам.- министърът на вътрешните работи. Българското МВР прекратява участието си в системата през 1991 година и оттогава масивът е замразен, заяви Веселин Вучков. Според него, за да има ефективна борба с тероризма, е необходимо да се изяснят причините за дейността на явлението и съответно да се направят много по-обстойни изследователски проучвания.

В тази връзка МВР предава архивния фонд документите на Комисията по досиетата. Смисълът от предаването му дава още положителни аспекти като концентрирането на документите на едно място, тъй като досега архивният фонд се е помещавал на различни места. Ще бъде възможна и всеобхватна проверка на публичните дейности и личности, която ще може да бъде извършена детайлно и обстойно, посочи Вучков.

В Комисията по досиетата този архив ще бъде и много по-добре съхранен, смятат още от МВР.

По думите на зам. министъра най-дългосрочната перспектива е качественото обезпечаване на изследователския интерес. Освен това в новите тематични планове на академията на МВР в Симеоново ще бъдат включени задължителна тематика във връзка с Държавна сигурност и първокурсничите ще могат да посещават хранилището с документи, както и да се запознаят с дейността на бившата ДС.

Водещи

Най-четени