Орбан в София, за да проучи ще пазим ли добре Шенген 28.01 | 14:28
Сътрудничеството между двете страни в много сфери ще е основна тема на срещата му с Борисов

Унгарският премиер Виктор Орбан идва утре на официално посещение в София. Една от основните цели на визитата му е среща с нашия премиер Бойко Борисов. Според предварителната информация от Министерски съвеъ двамата правителствени ръководители ще обсъдят възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Унгария, както и други теми от взаимен интерес. Сред акцентите в разговора се очаква да бъдат и въпроси от европейския дневен ред, отбелязват от правителствената пресслужба.
По всяка вероятност сред акцентите на разговорите между двамата ще бъде и превръщането на България, заедно със съседна Македония, в "резервна граница" за Шенгенското пространство.
За идеята се заговори наскоро и тя излезе от Чехия. Властите там неколкократно обявиха, че предлагат София и Скопие да се заемат с активното опазване на външните граници от мигрантската вълна, за сметка на което да получат помощ, включително и в жива сила, от останалите държави в Европа.
Последно темата беше повдигната преди два дни от чешкия президент Милош Земан. Той обяви, че в средата на февруари Прага ще бъде домакин на срещата на Вишеградската четворка (Чехия, Полша, Словакия и Унгария) и там особено внимание ще бъде обърнато на идеята България и Македония да поемат охраната на Шенген, ако в близко бъдеще Гърция и Турция не спазят поетите ангажименти да спрат бежанската вълна. И тъй като Унгария е част от Вишеградката четворка, едва ли Орбан ще пропусне да обсъди предварително идеята и възможностите с Борисов.
Темата за енергетиката също по всяка вероятност ще заеме своето място в разговора между двамата премиери. България и Унгария бяха сред основните играчи в прекратения вече проект "Южен поток". Будапеща дори го защитаваше доста по-яростно от София. В момента пък на дневен ред е идеята за газовия хъб Балкан. Според представения преди няколко месеца от Бойко Борисов проект, той спокойно може да бъде и алтернатива на спрения "Южен поток", що се отнася до доставките на газ през България за вътрешността на Европа. В тази връзка пак наскоро бяха потвърдени плановете за мореднизация и увеличаване на капацитета на българската транзитна газопреносна мрежа. За целта ще можем да разчитаме и на европейско финансиране. Така при евентуална реализация на проекта "Балкан", България вероятно ще може да пренася синьо гориво и към Унгария. Затова темата няма как да бъде пропусната при срещата на Борисов с Орбан.
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15