Остойностяват СРС-та през 2014 г. 18.12 | 15:10
Окончателно отложиха с 1 г. срока заявителят на плаща за прилагането на СРС
Народното събрание отложи с една година прилагането на принципа на финансова обвързаност при използването и прилагането на специални разузнавателни средства (СРС).Това стана с приемането на второ четене на закона за СРС.
С приетите промени заявителят за прилагане на СРС-то ще заплаща за него едва от 1 януари 2015 г., а дотогава разходите за това ще бъдат поети от Държавната агенция "Технически операции" (ДАТО), която на подчинение към Министерския съвет.
Причината принципът на финансова обвързаност да не влезе в сила от началото на 2014 г., се дължи на това, че в бюджетите за идната година на нито една от структурите-заявители не са предвидени средства за осигуряването и прилагането на СРС, обясниха вносителите на законопроекта Атанас Мерджанов и Димитър Дъбов от БСП.
Според тях това планиране е било невъзможно, тъй като към момента на изготвянето на съответните проектобюджети за 2014 г. е липсвала методология за остойностяване на СРС.
По думите им за ефективното прилагане на принципа на финансова обвързаност е необходимо да се направят множество изследвания и да се изготвят финансови разчети.
До момента не са обработвани и събирани такива данни по отношение на осигуряването и прилагането на СРС, затова тази една година на отсрочка ще се използва за разработване на механизъм за остойностяването им.
От ГЕРБ бяха против законопроекта и гласуваха отрицателно в пленарна зала. Опозицията очаква и през следващата година да бъде отложена финансовата обвързаност.
Според Йордан Цонев от ДПС единственият начин да се следят разходите за СРС е чрез бюджета, затова от Движението не се отказват от принципа на финансова обвързаност.
Водещи
-
Първан Симеонов: Румен Радев видимо влезе в кампаниен режим
Политологът е на мнение, че управляващите са разрешили успешно казуса с "Лукойл"
19.11 | 21:00
-
Михаил Миков: Бюджетът за 2026 г. е милитаристичен, води до задлъжняване
Сполред него решението на КС за референдума за еврото е тежко наказание за Киселова
19.11 | 20:45
-
При работа в почивни дни с увеличение от 75% се заплаща само извънредният труд
За работещите по график не се предвижда увеличение
19.11 | 20:30
-
Словакия ще заведе иск срещу ЕС заради плановете за прекратяване доставките на руски газ
Премиерът Роберт Фицо не обяви каква компенсация би могло да търси правителството на страната,...
19.11 | 20:15
Най-четени
-
Асен Василев: Борисов да каже имал ли е тайна закуска с Румен Спецов и Валентин Златев
„Виждаме едно огромно бързане и опит да се наложи най-пагубният бюджет за последните 25 години...
19.11 | 11:15
-
25 млн. евро е предвидената финансова подкрепа по програма „Енергийна сигурност“ до 2028 г.
Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков
19.11 | 15:20
-
Илиян Василев: „Наш“ човек ще купи Фалкона, а правителството ще си вземе нов по-голям самолет
Исторически прецедент
19.11 | 10:15