Остри критики между политиците заради поправките в Изборния кодекс (ОБЗОР) 03.02 | 16:30
Новите изборни правила бяха приети в началото на януари на първо четене от парламента без почти никакъв дебат

Първи дебат за поправките в Изборния кодекс. Депутати, експерти и граждански организации обсъдиха как да се прекроят новите правила за гласуване. В дискусията се включи и председателят на парламента Наталия Киселова.
Новите изборни правила бяха приети в началото на януари на първо четене от парламента без почти никакъв дебат.
В средата на февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене. От управляващото мнозинство обявиха, че се предвижда да се създаде работна група, която да ревизира текстовете. В нея се очаква да има и представители на ЦИК, предава NOVA. Групата към Комисията по конституционни и правни въпроси ще работи около месец. Така се очаква изборните правила да влязат в парламента не по-рано от средата на март.
Критики дойдоха от част от опозицията, които заподозряха, че новото управляващо мнозинство ще бави умишлено поправките в изборните правила.
"Приетите законопроекти са противоречи донякъде Именно поради тази причина започва дискусията. След края на срока предстои дискусията да се прехвърли в НС. И да се види дали проблемите са в Изборния кодекс или извън него”, заяви председателят на НС Наталия Киселова.
"Срокът е 14 февруари. След това, ако направим една работна група, се надявам в едномесечен срок да сме готови с доклада на второ четене. Една работна група отхвърля много работа”, посочи Анна Александрова от ГЕРБ – СДС.
"Предлагаме да има машини, които да броят хартиените бюлетини. И когато една бюлетина е недействителна към момента на отчитането, това да бъде коригирано веднага - и българските граждани да могат да упражнят надлежно и валидно своя глас. Поради липса на политическа воля възстановяване на пълното машинно гласуване е невъзможно на този етап”, категорична е Лена Бориславова от ПП-ДБ.
"Очаквам управляващото мнозинство да почне да тупка внасянето на доклада, с оглед да опраска повечето промени. Моите опасения са, че предложенията, целящи прозрачност, честност и справедливост - няма да бъдат приети”, заяви Петър Петров от "Възраждане”.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44