Осъдените вече няма да напускат лесно страната 27.05 | 17:15
Депутатите затегнаха и реда за използване на СРС-та
Затяга се режимът за напускане на страната след постановена присъда. Когато подсъдимият е признат за виновен и е осъден с "лишаване от свобода", изпълнението на което не е отложено и е налице реална опасност да се укрие, съдът може да замени мярката за неотклонение с по-тежка, решиха народните представители. Парламентът прие окончателно промени в наказателно-процесуалния кодекс, свързани с ползването на СРС при разследвания срещу магистрати и с мерките за неотклонение на осъдени с ефективни присъди.
Съдът ще може да преценява в кои случаи при осъдителна присъда да бъдат отнемани личните документи на осъдените и заместването им със специални документи. Така "Гранична полиция" ще има информация, че лицата са подсъдими с наложена присъда, макар и не влязла в сила, за да не напускат страната. Гривни ще могат да се поставят на обвиняеми с мярка "домашен арест" само при преценка на прокурор или на съда. Депутатите гласуваха всички дела, отнасящи се до лицата с имунитет, в това число съдии, прокурори, следователи, членове на Министерския съвет, да бъдат разглеждани в Софийския градски съд. Изключение ще са дела, подсъдни на специализиран и военен съд.
Одобрен е и редът за използване на специални разузнавателни средства. За съдии, прокурори и следователи разрешението за използване на СРС ще се дава предварително от председателя на Софийския апелативен съд или от изрично оправомощен от него заместник-председател, а също така от предледателя на ДАНС и вътрешния министър. Искането трябва да е от административния ръководител на Софийската апелативна прокуратура или на оправомощен от него заместник, съответно от административния ръководител на Военно-апелативната прокуратура и на апелативната специализирана прокуратура или на оправомощен техен заместник.
Разрешението за използване на специални разузнавателни средства по отношение на председател на Софийския апелативен съд, Военно-апелативния съд и апелативния специализиран наказателен съд и негов заместник, се дава от заместник-председателя на Върховния касационен съд, ръководещ Наказателната колегия, по искане на заместник на главния прокурор при Върховната касационна прокуратура, беше гласувано още в пленарна зала.
Искането за използване на специални разузнавателни средства спрямо съдия, прокурор или следовател се внася от главния прокурор или оправомощен негов заместник. В досъдебното производство искането се прави по предложение на наблюдаващия прокурор.
Направени бяха изменения и в Закона за специалните разузнавателни средства, свързани с прилагането на СРС спрямо магистрати. Прието бе още при наличие на данни за неправомерно разрешаване на прилагането на специални разузнавателни средства, Националното бюро да сезира прокуратурата и да уведомява Висшия съдебен съвет, ръководителя на съответния висшестоящ съд и министъра на правосъдието. В неотложни случаи, когато това е единствена възможност за събиране и запазване на доказателствата при разследване на престъпления, свързани с наркотични вещества, органите на досъдебното производство могат да извършат задържане на недоставена кореспонденция без разрешение от съдия. Разпоредбите за изземването ще се прилагат и за електронната поща, решиха още депутатите.
Водещи
-
Трагедия: 20-годишна издъхна след купон на Нова година
Според показания на свидетели момичето е изпило голямо количество уиски
01.01 | 15:00
-
626 души се озоваха в "Пирогов" на Нова година
111 от тях са останали за болнично лечение
01.01 | 13:40
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Днес е Васильовден: Сурвакари гонят злите сили
Вижте какво се прави и кой празнува Имен ден
01.01 | 10:00
-
Церемония на Дунав мост за пълноправното ни членство в Шенген
Влизането на двете държави в Шенген бе отбелязано на граничния пункт с шампанско и заря
01.01 | 09:45