От 2000 до 5000 лв. заплата за министрите 12.04 | 18:56
Ако бизнесът вдига разходи за заплати с 10%, и държавата ще вдига заплатите на висшите чиновници. Ако реалният сектор реже заплати - така ще е и за членовете на МС
Заплатите на министрите няма да се вдигат на всеки три месеца, както е в момента. Предвижда се занапред доходите на висшите държавници да не са вързани със средните заплати в обществения сектор, които националната статистика отчита, съобщи Нова телевизия.
Предварителните разчети залагат доходи между 2 и 5 хиляди лева - от заместник-министър до премиер. В Министерството на финансите все още правят изчисленията.
Финансовият министър Владислав Горанов се обяви категорично за смяна на модела на заплащане, който е в момента, тъй като се стига до парадокси. При масови съкращения на нископлатените в обществения сектор средната заплата там чисто статистически расте. С нея и доходите на депутати и министри.
В момента заплатите на министрите растат на всяко тримесечие. Пенсии и минимални доходи по правило се вдигат един път в годината. А понякога - не.
Съвсем като при ефекта на доминото с нарастването на доходите в обществения сектор скачат депутатските заплати, оттам и на министрите, а и на президента. Но не за дълго.
"Обсъждаме други модели, които да бъдат в основа на тези възнаграждения и те да се променят нагоре или надолу. В най-тежката криза в началото на 2009 г. средните заплати растяха, не защото икономиката вървеше напред, а защото се съкращаваха най-ниско платените", коментира Горанов.
Новите министерски заплати ще се променят, но не просто така на 3 месеца. Те ще са свързани с реални икономически показатели. Ако бизнесът вдига разходи за заплати с 10%, и държавата ще вдига заплатите на своите работници. Ако реалният сектор реже заплати - така ще е и за министрите.
За 2 години заплатите на министрите са се повишили с над 300 лева - над 11%. В същото време инфлация няма. Статистиката отчита поевтинаване на живота с 3%.
Депутатите сами определят заплатите си и ги гласуват в правилника си. Заплатата в обществения сектор в края на всяко тримесечие по три. В момента взимат по 2886 лева - без бонуси за комисии и за сътрудници.
След март се чака поредното повишаване. И управляващи, и опозиция обаче дават заявки, че са готови да подкрепят смяна на схемата
Водещи
-
Великобритания ще забрани социалните мрежи за деца под 16 г.
Промените ще върнат детството на децата, каза британският премиер Киър Стармър
15.06 | 17:45
-
Общо осем души от т.нар. група на „Калашниците“ вече са привлечени като обвиняеми 2
По думите ѝ срещу членове на същата група се водят и други разследвания
15.06 | 17:30
-
Асен Василев контрира Радев за бюджета: Хазната не е празна
Василев посочи, че кабинетът „Желязков“ е спрял да прилага регламента, и изрази надежда...
15.06 | 17:15
-
Неизвестно лице запали автомобили на българското посолство в центъра на Скопие
Властите не съобщават допълнителни подробности към момента
15.06 | 16:59
Най-четени
-
Андрей Велчев: Хлябът на много места от 2,80 лева стана 2,80 евро
В предложените нормативни промени не е намерено място за по-строги санкции срещу масовите...
15.06 | 12:30
-
Паве от паркинг се заби в кола в София: Шофьорът с щети за стотици евро, ще търси правата си в съда
По думите на Мирчев дупките и неравностите по паркинга съществуват от поне седем-осем месеца и...
15.06 | 11:45
-
Актрисата Ан Шедийн, известна с ролята си на Кейт Танер в американския телевизионен сериал "Алф“, е починала
Тя оставя след себе си една дъщеря
15.06 | 11:30
-
Масови грешки с климатика в колата, които неусетно източват резервоара ви през лятото
Настройване на прекалено ниски градуси
15.06 | 15:00