От 2011 г. агенция следи качеството на храните у нас 03.11 | 15:38

Националната ветеринарномедицинска служба се преобразува. Новата агенция ще контролира храни, напитки, фуражи и опаковки

От Елена Коцева

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), която ще бъде към министъра на земеделието и храните, ще се създаде чрез преобразуване на Националната ветеринарномедицинска служба.

В проекта, приет днес от Министерски съвет, се предвижда към новата агенция да се влеят Националната служба за растителна защита, Националната служба по зърното и фуражите и Централната лаборатория за окачествяване на зърно, зърнени продукти и фуражи (ЦЛОЗЗПФ).

Дейността на областните дирекции „Земеделие", свързана с контрола на съответствието на качеството на пресните плодове и зеленчуци, също преминава към БАБХ, както и дейността на регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве към Министерството на здравеопазването, свързана с контрола върху храните, с изключение на бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води.

Проектът на Закон за Българската агенция по безопасност на храните предвижда Българската агенция по безопасност на храните да е компетентният държавен орган за осъществяване на официален контрол в Република България по смисъла на законодателството на Европейския съюз.

Агенцията по безопасност на храните ще осъществява официален контрола по отношение на изискванията към фитосанитарното състояние на растенията и растителните продукти, продуктите за растителна защита и торовете; ветеринарномедицинската дейност, здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях; страничните животински продукти, които не са предназначени за консумация от човека; фуражите; суровините и храните, с изключение на бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води; материали и предмети, предназначени за контакт с храни; съответствието на качеството на пресните плодове и зеленчуци със стандартите на Европейския съюз за предлагане на пазара.

За извършване на тези дейности от БАБХ се предвижда да се събират такси съгласно тарифа, приета с Постановление на Министерския съвет.

Българската агенция по безопасност на храните ще се състои от Централно управление, 28 областни дирекции по безопасност на храните, специализирани структури за научноизследователска и лабораторно-диагностична дейност и Център за оценка на риска.

Агенцията ще се ръководи и представлява от изпълнителен директор, който ще се назначава и освобождава със заповед на министър-председателя по предложение на министъра на земеделието и храните. Същият ще се подпомага от трима заместник-изпълнителни директори.

Законопроектът предвижда Центърът за оценка на риска да е самостоятелно юридическо лице в структурата на БАБХ, третостепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на земеделието и храните.

Центърът за оценка на риска ще извършва независима научна оценка на риска по отношение на безопасността на храните, здравето на човека, здравеопазването на животните и хуманно отношение към тях, добавки в храните и фуражите, генетичномодифицирани организми, диетични продукти, хранене и алергени, материали и предмети, предназначени за контакт с храни, ензими, ароматизанти и спомагателни вещества, биологични опасности, замърсители, здраве на растенията и растителна защита.

С   цел  да се гарантира   независимост   при   извършване   на   оценка   на   риска директорът  на   центъра ще  се  назначава   и   освобождава  от   министър­-председателя, но по предложение на министъра на земеделието и храните.

Към директора  ще се създаде  Консултативен съвет от 15 постоянни  членове, който ще предоставя   научни  становища   на директора   в  изпълнение  на фикциите на центъра.

Предвижда се Законът за Българската агенция по безопасност на храните да влезе в сила от 01.01.2011 година. 

Водещи

Най-четени