От април ЕК ще наблюдава прокуратурата под лупа 16.02 | 16:20
По наше искане евроекспертите ще помагат за изготвяне на нова наказателна политика, а промените в НК трябва да са готови до края на 2017 г.
Експерти от Службата за подкрепа на структурните реформи към Европейската комисия (ЕК) ще помагат на България с независима експертиза за дейността на прокуратурата, а при необходимост – и за изготвянето на новата наказателна политика. За това са се разбрали днес правосъдният министър Екатерина Захариева и директорът на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК – Мери Маккарти, съобщиха от Министерството на правосъдието (МП).
Министърът е акцентирала върху необходимостта работата по анализа на евроекспертите да започне не по-късно от средата на април 2016 г.
В хода на срещата бе представена дейността на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК и се обсъдиха възможностите за предоставяне на техническа експертна помощ за постигане на целите по препоръките в евродоклада по Механизма за сътрудничество и оценка, се посочва в съобщението.
От своя страна Мери Маккарти е заявила готовност от името на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК да съдейства за оказване на нужната подкрепа. Тя щяла да обсъди набелязаните проблемни области с представителите на страните-членки, които вече са поели ангажимент за съдействие по изготвяне на независима експертиза. Двете са решили в най-кратки срокове да се набележи общ план за продължителността на работата и конкретните сфери за действие на експертите.
По време на срещата Захариева е очертала областите, в които Брюксел може да окаже експертна помощ на България, като най-важните са: реформата в прокуратурата, изработването на нова наказателна политика и работата на вещите лица по изготвянето на съдебни експертизи.
"За промените в Наказателния кодекс се нуждаем от изцяло нова наказателна политика съобразно европейските стандарти, а реалистичният срок за тези промени е края на 2017 г.", е казала Захариева, като е изтъкнала "правителството подкрепя напълно съдебната реформа".
Сред коментираните възможности за осъществяването на независим анализ по отношение работата на прокуратурата са били отчетността, прозрачността, натовареността, кариерно развитие, системата за атестиране, обучение и повишаване, както и независим доклад за работата на разследващите органи и специализирани структури в рамките на прокуратурата, обясниха от пресцентъра.
Припомняме, че правосъдният министър вече поиска помощ от Великобритания и Германия за оказване на експертна помощ за провеждане на реформата в съдебната власт. Лондон и Берлин се съгласиха да съдействат на експертно ниво. Идеята за това била на самия премиер Бойко Борисов, който именно с тази цел при посещението си в Лондон преди две седмици бе придружен от Екатерина Захариева.
Водещи
-
Втори ден хиляди в София остават без парно и топла вода
Очаква се аварията да бъде отстранена в следващото денонощие
30.11 | 16:40
-
Два ТИР-а се удариха, шофьорите им загинаха
Водачите са чужденци, издъхнали в болницата
30.11 | 16:20
-
14% от престъпността в България се извършва от непълнолетни
Наказания като обществено порицание и пробация за тийнейджърите явно не са страскащи,...
30.11 | 15:30
Най-четени
-
ЕК предупреди България, че може да спре плащанията по ПВУ
8 ключови етапа и 1 цел не са изпълнени задоволително
30.11 | 10:00
-
Животновъдите от Велинград продължават протеста
Фермерите са недоволни, заради съмнение за достоверността на пробите, които здравните власти...
30.11 | 10:20
-
Борисов : Най-големият опонент на партията ни в общините е ДПС
Според него, Кирил Петков се е пазарил с „Възраждане” да правят Бойко Рашков вътрешен министър
30.11 | 11:20