От днес КАТ ни глобява с електронни фишове 21.02 | 09:26
Шофьорите, превишили скоростта, ще получават фиш и снимка от момента на нарушението
![От днес КАТ ни глобява с електронни фишове](http://inews.bg/pictures/61730_1004.jpg)
От днес в цялата страна ще се издават електронни фишове за глоби. Шофьорите, които са превишили скоростта и са засечени с камери, ще получават документа с препоръчано писмо. Нарушителите ще имат 14 дни, за да платят глобата или да декларират, че автомобилът им е управляван от друго лице.
Затова прегрешение вече няма да получавате призовка. Автоматичната система отчита превишението на скоростта и ви се издава т.нар. "електронен фиш".
Антон Антонов, началник-сектор "Пътен контрол", ГДОП, съобщи, че на този етап системата ще работи за нарушенията за скорост. Това са 15-те камери, които са поставени по републиканската пътна мрежа, плюс 51 камери, които се намират в полицейски автомобили.
Електронният фиш отчита дата и час на засичане, скоростта, с която се е движил автомобилът, както и глобата. Заедно с фиша получавате и снимка от момента на засичането.
Ако на път в населено място като "Цариградско шосе" в столицата автомобилът ви е засечен, че е превишил скоростта с 35 километра над разрешените, глобата ви е 200 лева. Фишът се издава в хартиен вариант и ви се изпраща с обратна разписка по пощата.
След това в 14-дневен срок собственикът на автомобила има право да го заплати в 70% от стойността на наложената глоба.
Бонусът, който получавате е, че глобата от 200 лева се плаща като 140 лева, ако преведете парите до две седмици, след като сте получили фиша си. Ако автомобилът не е управляван от вас, в същия 14-дневен срок трябва да декларирате кой e шофирал, когато е засечено нарушението.
Сумите ще се плащат чрез пощенски запис, банков превод или по електронен път с дебитна или кредитна карта.
По този начин за санкционирането на едно от най-честите нарушение, шофирането с превишена скорост няма да се налага ходене и висене на опашки пред гишетата в КАТ. В някои области системата работи вече 10 дни.
Първенци по издадени фишове са Стара Загора, Пловдив и Бургас, а в Сливен дори вече има няколко платени електронни фиша.
Водещи
-
Пожар във Варна отне живота на дете, друго пострада
При тежкия инцидент са ранени и двама възрастни
15.02 | 11:40
-
Рая Назарян: Въпрос на дни е да представим официално бюджета
Тя заяви, че има огромни по размер - около 4 милиарда, неизпълнени ангажименти от предходния...
15.02 | 11:20
-
Премиерът Желязков свиква извънредно съвещание заради цените на храните
Във фокуса на съвещанието ще са възможни мерки за успокояване на пазара
15.02 | 11:00
Най-четени
-
Започва 51-ят конкрес на БСП - избират председател
Сили ще премерят няколко членове на сегашното ръководство на партията
15.02 | 09:45
-
Унищожителната реч на Джей Ди Ванс към ЕС (ВИДЕО)
Вицепрезидентът на САЩ подложи на критика Евросъюза и някои отделни държави пред смълчаната...
15.02 | 10:00