От днес започват Великденските пости 14.03 | 08:30
Православните християни се пречистват и подготвят за най-големия празник – Възкресение Христово

Днес за православните християни започват най-големите и строги пости през годната – Великденските. Великият пост или Света Четиридесетница продължава седмици непосредствено преди най-големия християнски празник Възкресение Христово (Великден).
Великият пост е време на посвещаване на човека на Бога, по примера на Христос, който е прекарал четиридесет дни в пустинята в пост и подготовка за своята жертва за човечеството. През Великденските пости хората скърбят заради своята греховност, станала причина за жертвата на Исус Христос. Човекът трябва да преосмисля поведението си и да се моли да му бъдат простени греховете, за да се пречисти телом и духом.
Целта на постите е чрез въздържание от храни, но и от нечисти мисли, както и чрез смирение смирение, да се постигне покаяние, за да се посрещне достойно Възкресение Христово.
Великият пост е най-строг през първата и последната седмица, особено през Страстната седмица и на Разпети петък. Първият ден, през който се разрешава риба, е Благовещение, което се пада на 25 март. Строгото спазване на поста не е задължително за болните, малките деца, възрастните хора, бременните жени и кърмачките.
По време на Великия пост на трапезата може да присъства всичко, което е от растителен произход - ядките, плодове, зеленчуци, варивата. Освен това ястията задължително трябва да са приготвени с растително масло или маргарин. Хлябът не трябва да е приготвен с яйца. Алкохолът също се изключва от менюто.
Водещи
-
До 35°С днес, на места - дъждове с гръмотевици
По Черноморието ще бъде предимно слънчево, максималните температури ще бъдат 24°-26°
07.06 | 09:02
-
Търговци използват нова заблуждаваща практика на Женския пазар в София
Тази практика кара купувачите да остават с впечатлението, че цената е само 3 лева, а за...
06.06 | 18:02
Най-четени
-
Борисов: Спирам да се занимавам с ПП
Борисов разказа, че се е видял „току що“ с комисаря за икономиката и производителността Валдис...
06.06 | 11:30
-
Красимир Каракачанов: Време е България да върне задължителната военна служба
Предложението ми е срокът за наборната служба да е минимум 6 месеца за всички български...
06.06 | 12:00
-
С еврото ще можете да си купите половин хляб повече
Демек с еврото, ще можете да си купите половин хляб повече."
06.06 | 10:30