От днес на Гюешево работи Съвместен контактен център 21.02 | 17:26
Контактният център е за обмяна на информация в реално време между България и Македония
Съвместния Контактен център за полицейско и митническо сътрудничество на ГКПП – Гюешево ще даде възможност да се обменя информация в реално време между граничните и митнически служби на България и Македония.
Той бе открит днес от министрите на вътрешните работи на България и Македония. Контактният център е първи по рода си за Македония, съобщават от МВР.
Подписани бяха и няколко важни за двустранното сътрудничество документи, като правила за организацията и функционирането на центъра - Гюешево и Споразумение между МВР на България и МВР на Република Македония за смесени патрули по държавната граница.
"С подписаните днес протоколи ще се подобри взаимодействието между двете страни. Документите са инструмент за подобряване на сътрудничеството не само в граничната зона, но и на останалата територия на двете страни", отбеляза министърът на вътрешните работи на Македония Гордана Янкулоска.
Центърът ще работи по 12 часа 7 дни в седмицата. За 24 часа ще се обменя спешната информация. Съвместна комисия, под председателството от началниците на регионалните гранични полиции, ще наблюдава прилагането на споразумението за центъра.
При разработването на споразумението е ползван практическият опит от съвместните българо-румънски патрули.
Съвместните патрули ще се състоят от български и македонски гранични полицаи, с основни задачи – предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления и нарушения, разкриване на извършители, обмен на опит и информация по наблюдението и контрола на общата държавна граница.
Водещи
-
Между предложенията и протестите: Бюджет 2026 (ОБЗОР)
115 предложения за промени са входирани преди окончателното четене
25.11 | 21:00
-
Вероятна Бяла Коледа, но без сняг на Нова година
Месечна прогноза за времето през декември
25.11 | 20:45
-
Тафров и Харизанов за плана на Тръмп: Вероятно е писан в руските тайни служби
Според Георги Харизанов това е поредна провокация от страна на Путин, а според Стефан Тафров...
25.11 | 20:30
-
Костадинов: Надявам се протестите утре да са в стила на „Възраждане“, а не с розови прасета-касички
Това правителство трябва да си ходи, защото загробва държавата, категоричен е той
25.11 | 20:15
Най-четени
-
Доналд Тръмп спря финансирането за Украйна
Вашингтон подготвя мирно споразумение, иска незабавен край на войната
25.11 | 11:15
-
Губим платен годишен отпуск: Имаме месец да си вземем дните 2
Отваряме една скоба. Говорим за над 40 дни – за хората, които по договор имат 20 дни платен...
25.11 | 12:30
-
България затяга мерките срещу домашното насилие
Нови центрове, повече правна помощ и по-строги реакции при сигнали
25.11 | 12:15
-
Българският спортен тотализатор да се отдаде на концесия за 15 години, предлагат депутатите
Законът за държавния бюджет ще бъде разгледан на второ четене в пленарна зала този четвъртък.
25.11 | 11:30