Отбелязахме Цветница - кой в храма, кой по народному 08.04 | 19:08
От утре започва Страстната седмица. В края ѝ Исус ще възкръсне от мъртвите, за да ни даде надежда
Седмица преди Възкресение Христово днес (8 април) празнуваме тържественото посрещане на Исус Христос в Йерусалим с палмови клонки. Затова празникът е известен още като Палмовата неделя (при католиците), а в България - като Връбница или Цветница.
Имен ден празнуват всички, носещи имената на цветя, растения, храсти и дървета.
Хиляди миряни се наредиха на дълги опашки пред и в двора на храмовете за да си вземат осветени върбови клонки и цветя и да получат благословия от свещениците.
Снежана Димитрова е кумичката на празника в Ловеч. Нейното венче най-бързо преплува по водите на Oсъм и тя бе определена за кумичка на празника, което пък ѝ даде право да поведе празничното хоро, видя "Булфото".
Цветница отбелязаха и във Велико Търново. Пред храмовете от ранни зори имаше опашки от хора, чакащи за върбово клонче, което да отнесат в домовете си. Лошото време, което редуваше слънце и дъжд, не изплаши търновци и те отидоха на Самоводската чаршия, където различни танцови състави показаха своите умения.
Б Бургас пък отбелязаха религиозния празник на открито. Със съгласието на духовниците от "Св. Св. Кирил и Методий” всички духовни ритуали от великденския календар на катедралния храм ще се проведат на открито – на площад "Тройката”. Сериозни пукнатини от изкопните работи за подземен паркинг налагат безпрецендентните мерки.
Водещи
-
Технологичен гений е новият министър на отбраната на Украйна
Михайло Федоров си поставя за цел "да спре врага със сила", като основен приоритет е...
15.01 | 15:30
-
"Спаси София" подкрепя кмета Терзиев в битката с боклука, но чака отговори
Общината реагира хаотично и гаси пожари, вместо да управлява процесите стратегически, смятат...
15.01 | 15:20
-
Песков: Русия е напълно съгласна с Доналд Тръмп! Зеленски бави мирното споразумение
Оценката на Тръмп контрастира с тази на европейските съюзници, които последователно твърдят,...
15.01 | 15:10
-
Годишната инфлация в България през декември е 5%
Натрупаната през последните 5 години е 41,4%, сочат данните на НСИ
15.01 | 15:00
Най-четени
-
Наталия Киселова: Избирателите все още предпочитат хартиената бюлетина
Наталия Киселова: БСП ще оттегли предложението за гласуване след активна регистрация
15.01 | 08:45
-
"Величие" поиска връщане на правомощията на президента при служебен кабинет
Битката за "домовата книга"
15.01 | 10:30
-
Божанов: Машините не могат да бъдат манипулирани
Това заяви от кулоарите на парламента Божидар Божанов.
15.01 | 11:15
-
Грипната вълна, която официално затвори училищата във Варна вчера, заплашва да блокира още седем административни области
Скритият дефицит
15.01 | 08:30