Отказваме прием на бежанци от квотите преди Турция да спре мигрантската вълна 16.03 | 15:31
На Съвета на ЕС утре Борисов ще поиска и помощ за охраната на родните граници
България не желае да приема бежанци, ако мигрантският поток не бъде спрян. Едва след това страната ни е съгласна да приеме полагащата й се квота. Такава позиция ще защитава премиерът Бойко Борисов, който ще представлява страната ни по време на Европейския съвет, който ще се проведе утре и в петък в Брюксел. Тя беше одобрена днес на заседанието на правителството. Така България ще поиска схемата, по която мигрантите трябва да бъдат презаселвани в различните държави от ЕС, да заработи едва след спирането на бежанския наплив от Турция към Европа, включително и към нашата страна. "На този етап не считаме за целесъобразно да участваме в подобна схема за презаселване, доколкото като външна граница на ЕС в страната ни е налице постоянен приток на имигранти и лица, търсещи убежище, от Турция", се казва в българската позиция, която Борисов ще представи в Брюксел.
Анкара трябва стриктно да изпълнява поетите в Споразумението ЕС-Турция ангажименти за спиране на бежанците и за приемането обратно на нейна територия на такива, които вече са влезли в ЕС, но им е бил отказан статут. България ще настоява за по-решително въздействие върху Турция във връзка с това тя максимално да спазва приетия план и да започне реално да ограничава притока на мигранти към границата на ЕС. Изпълнението на поетите от Турция ангажименти по отношение на връщането и реадмисията е основно условие за осъществяване на напредък по визовата либерализация, ще бъде отбелязано в българската позиция за Съвета на ЕС.
Страната ни ще поиска и допълнителна подкрепа за охраната на границите ни заради бежанската вълна, става ясно още от одобрената позиция, която страната ни ще защитава в Брюксел. България ще изрази и мнението си, че ефективният контрол по външните граници на Евросъюза, които не се свеждат само до Шенген, е от първостепенно значение за овладяване на миграцията в краткосрочен и средносрочен план. Затова фокусът на действие трябва да бъде насочен върху подкрепата на всички държави-членки, които поради географското си разположение се налага да поемат по-големи отговорности във връзка с бежанската криза.
Водещи
-
Средната пенсия у нас стигна 865 лева към края на септемвр
Данните сочат още, че след актуализацията на пенсиите от 1 юли средната се е вдигнала със 100...
29.11 | 18:00
-
Какво трябва да се знае за медицинските изделия?
Пациентът ли получава парите за медицинското изделие, което му е необходимо?
29.11 | 17:40
-
Израел и Хизбула се обвиняват взаимно в нарушение на примирието, влязло в сила преди два дни
Четири израелски танка навлязоха в западната част на ливанско гранично село.
29.11 | 17:20
-
Осмият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание се оказа неуспешен ОБЗОР
Днес народните представители издигнаха общо три номинации. Тези на Петър Петров от...
29.11 | 16:40
Най-четени
-
Депутатите ще направят осми опит за избор на председател на НС
При последното гласуване вчера на Силви Кирилов не достигнаха три гласа, за да оглави...
29.11 | 09:59
-
Предизвикателството Big Brother приключи за Атижа
Тя отговаря на всички важни въпроси в подкаста „Голямата сестра“
29.11 | 09:40
-
Таксиметровият протест към момента се замразява
Що се отнася до информацията за готвена блокада на цялата държава по Коледа, инж. Ризов увери:...
29.11 | 13:00