Отказваме прием на бежанци от квотите преди Турция да спре мигрантската вълна 16.03 | 15:31

На Съвета на ЕС утре Борисов ще поиска и помощ за охраната на родните граници

От iNews.bg

България не желае да приема бежанци, ако мигрантският поток не бъде спрян. Едва след това страната ни е съгласна да приеме полагащата й се квота. Такава позиция ще защитава премиерът Бойко Борисов, който ще представлява страната ни по време на Европейския съвет, който ще се проведе утре и в петък в Брюксел. Тя беше одобрена днес на заседанието на правителството. Така България ще поиска схемата, по която мигрантите трябва да бъдат презаселвани в различните държави от ЕС, да заработи едва след спирането на бежанския наплив от Турция към Европа, включително и към нашата страна. "На този етап не считаме за целесъобразно да участваме в подобна схема за презаселване, доколкото като външна граница на ЕС в страната ни е налице постоянен приток на имигранти и лица, търсещи убежище, от Турция", се казва в българската позиция, която Борисов ще представи в Брюксел.

Анкара трябва стриктно да изпълнява поетите в Споразумението ЕС-Турция ангажименти за спиране на бежанците и за приемането обратно на нейна територия на такива, които вече са влезли в ЕС, но им е бил отказан статут. България ще настоява за по-решително въздействие върху Турция във връзка с това тя максимално да спазва приетия план и да започне реално да ограничава притока на мигранти към границата на ЕС. Изпълнението на поетите от Турция ангажименти по отношение на връщането и реадмисията е основно условие за осъществяване на напредък по визовата либерализация, ще бъде отбелязано в българската позиция за Съвета на ЕС.

Страната ни ще поиска и допълнителна подкрепа за охраната на границите ни заради бежанската вълна, става ясно още от одобрената позиция, която страната ни ще защитава в Брюксел. България ще изрази и мнението си, че ефективният контрол по външните граници на Евросъюза, които не се свеждат само до Шенген, е от първостепенно значение за овладяване на миграцията в краткосрочен и средносрочен план. Затова фокусът на действие трябва да бъде насочен върху подкрепата на всички държави-членки, които поради географското си разположение се налага да поемат по-големи отговорности във връзка с бежанската криза.

Водещи

Най-четени