Откритие: Младите у нас не работят за жълти стотинки. Мама и тате им дават 29.06 | 22:10

Младежката ни безработица не е от липса на работа, а заради заплатите са ниски, сочи национално проучване

От iNews.bg

Изследване на Агенцията по заетостта показва, че младите хора в България нямат мотивация нито да започнат работа, нито да се запишат да учат. Причината за това са ниските заплати, особено за младите работници, както и традицията у нас до късна възраст младежите ни да бъдат отглеждани от родителите си. А когато мама и тате хранят и дават пари, просто няма смисъл да си търсят работа.

Това показва проучване сред нагласите на младите хора до 29-годишна възраст на Агенцията по заетоста. Данните от допитването бяха представени на международна кръгла маса по проблема с младежката безработица, на която присъства и вицепремиерът Ивайло .

Безработицата сред българските младежи е 22%, колкото между впрочем е и средното за ЕС, посочи социалният министър. Проблемът според него обаче се корени не в липсата на работа за младите хора в България, а в липсата на  мотивация да търсят работа.

Калфин е категоричен, че откриването на нови работни места не е основното решение на проблема с младежката безработица у нас.

роблемът в страната е, че процентът на младите хора извън пазара на труда е най-траен, което означава, че състоянието на икономиката и икономическият цикъл нямат отношение. Основните причини за това са свързани с размера на заплащането и на това, че голяма част от младежите разчитат на доходите на родителите си”, смята вицепремиерът по социалната политика.

Трансферите на българските емигранти към техните деца и близки в родината възлизат на 1,7 млрд. лв. годишно, уточни той, цитиран от Фокус.  И заключи, че са голяма част от тези хора издържат своите деца, работейки извън страната. 

Калфин подчерта още, че на трудовия пазар има най-голям глад за работници със средно специално образование , които са подготвени от училище веднага да влязат в бизнеса. Работодателите продължават да се оплакват, че качеството на средното ни образование не е добро и не подготвя кадрите за пазара на труда.

Близо 50 % от трайно неработещите хора у нас са с много ниско образование, което означава, че нямат никаква перспектива за професионално развитие. Стимулите за младите да започнат обучение обаче също не са много големи, каза още Калфин

Около 13% от фирмите са в готовност да разкрият нови работни места през следващите месеци. Според изследванията става ясно, че 60 % от работодателите смятат, че знанията, придобити в средното образование, са абсолютно недостатъчни за започване на работа. 52 % от работодателите пък смятат, че младежите не могат да носят отговорност, а 48 % от младежите посочват, че не могат да работят в екип.

50 % от работодателите отбелязват, че имат нужда от работници със средно специално образование, сочи още проучването. 70 % от търсенето на трудовия пазар е за млади хора със средно или средно специално образование. Едва 18% от работодателите търсят да назначат млади хора с висше образование. Естествено ниско – само 12%, е предлагането на места за младежи с ниска квалификация .50 % от младите хора извън пазара на труда са с основно и по-ниско средно образование, каза вицепремиерът

За трайно решаване на проблема с младежката безработица първо трябва да се тръгне от мотивацията, убеден е Калфин Според Калфин първо трябва да се започне от мотивацията им.

 

"От демографска гледна точка това е сериозен обществен проблем и той не може да се реши с усилията на от отделните министерства, а с усилията на цялото общество”, заключи социалният министър, отправяйки намек към работодателите..

Водещи

Най-четени