Отново е ден за размисъл: Утре е вторият тур на местните избори 04.11 | 09:00
Днес не се допуска предизборна агитация

Днес е ден за размисъл преди втория тур на местния вот на 5 ноември, в неделя. Съгласно Изборния кодекс (ИК) от полунощ (00:00 часа) на 4 ноември до приключването на изборния ден в 20:00 часа се забранява предизборната агитация. Изборният ден може да бъде удължен до 21:00 часа, когато пред секцията има негласували избиратели.
Местната власт има право да забрани продажбата на алкохол на територията на общината си.
На социологическите агенции се забранява да оповестяват допитвания до общественото мнение по повод изборите под каквато и да е форма, 24 часа преди изборния ден до обявяване края на изборния ден на територията на страната според ИК.
В деня на вота се забранява поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение. Ако секционната избирателна комисия установи такива, тя незабавно ги отстранява - при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на Министерството на вътрешните работи.
Агитационни материали се изготвят и разпространяват от кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети само по време на предизборната кампания. Всеки агитационен материал задължително се отбелязва от чие име се издава и трябва да съдържа информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление. До края на изборния ден е забранено унищожаването и заличаването на агитационни материали, поставени по определения в кодекса ред, пише още в ИК.
Ако агитационен материал бъде поставен извън рамките на предизборната кампания, този, който го е поставил, подлежи на санкции. Според ИК на лице, което наруши забраната, се налага глоба или имуществена санкция в размер от 1000 до 3000 лв. Когато нарушението е извършено повторно, глобата или имуществената санкция е в размер от 3000 до 10 000 лв.
При нарушение на правилото за премахване на агитационни материали по установения ред от ИК, на лицето, което представлява партията или инициативния комитет, или на лицата, които представляват коалицията, се налага глоба от 1000 до 5000 лв.
За оповестяване на резултатите от проучвания за изхода от вота 24 часа преди изборния ден до неговото приключване, на лице, което наруши разпоредбите, се налага глоба или имуществена санкция в размер от 2000 до 5000 лв. Когато нарушението е извършено повторно, глобата или имуществената санкция е в размер от 5000 до 10 000 лв.
Водещи
-
Дрането продължава: Сурвакат ни с нова такса за вода
Проектозаконът вече е приет от Министерски съвет, предстои да го гласуват в парламента
25.07 | 16:30
-
Греди Асса с изложба в Пловдив
„Разговори с живописта“ открива тази вечер в Градската художествена галерия
25.07 | 16:15
-
Карбовски: Протести ли? Просто рекет за нова сглобка
Но докато бутате ББ и ДП, не забравяйте - те са заклети евроатлантици. Вие също
25.07 | 16:00
-
Рамзан Кадиров за малко да се удави на почивка в Турция
Чеченският лидер започнал да се дави, докато плувал, спасители го извадили
25.07 | 15:51
Най-четени
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Православната църква отбелязва Успение на Света Аннa
Българите наричат празника Лятна света Анна. Той е разпространен в района на Западна България...
25.07 | 08:30
-
Червен код за опасност от пожари е обявен днес за осем области в Северна и Южна България
Ограничени възможности за гасене
25.07 | 10:15